Ravensbrück
Nazi concentration camp for women · Himmelpforter Landstraße, 16798 Fürstenberg/Havel, Germany
  • Priča
  • Mjesto

Vzpomínka na Marii Šroubkovou z Lidic

Dostupno u: English | Česky

Lidická statkářka Miloslava Podhorová (dnes Jirasová) vypráví o tom, jak těžko se lidické ženy vyrovnávaly s informacemi o tragickém osudu Lidic. V kladenském gymnáziu, kde byly matky násilně odděleny od svých dětí, jim gestapáci slíbili, že děti pojedou napřed a brzy se všichni opět shledají. Po příjezdu do Ravensbrücku ale ženy zjistily, že to byla lež a jejich děti tu nejsou. Od vězeňkyň, které přicházely do tábora po nich, se pak navzdory snaze utajit pravdu o Lidicích začaly dozvídat, co se s jejich domovem stalo. Některé se zdráhaly uvěřit. Naděje na setkání s blízkými je udržovala při životě. Jiné ale nedokázaly vzdorovat. Například přítelkyně Miloslavy Jirasové Marie Šroubková se doslechla od jedné vězeňkyně, že lidičtí muži ani děti nežijí. „To byli nerozumní lidi,“ myslí si Miloslava Jirasová. „Jedna Češka jí řekla všechno, co se v Lidicích stalo. A Marie Šroubková přišla na blok a povídá: ,Ták...‘ A šla do těch drátů nabitých elektřinou.“ Podařilo se ji zadržet a sama paní Podhorová se ji pak snažila psychicky podpořit. Nakonec ji ale stejně musela „štubová“ poslat na nemocniční blok, kde mnoho vězeňkyň, mezi nimi i Marie Šroubková, skončilo za nejasných okolností svůj život.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Rute

Ne pripada ni jednoj ruti.

Komentari

Još nema komentara.

Miloslava Jirasová

Miloslava Jirasová

Miloslava Jirasová, dříve Podhorová, se narodila 27. listopadu 1913 v Lidicích. Je mladší ze dvou dcer statkáře Bohumila Studničky a Pavly Studničkové. Rodiče vlastnili statek a obdělávali 37 hektarů polí. V roce 1933 se Miloslava provdala za Jaroslava Podhoru. Jejich manželství ukončila lidická tragédie a vyvraždění lidických mužů 10. června 1942. Miloslava byla společně s maminkou a ostatními lidickými ženami deportována do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Obě válku přežily a v červnu 1945 se vrátily do vlasti. Až do roku 1947 žily společně u sestry v Stehelčevsi. Pak se Miloslava podruhé provdala za statkáře Karla Jirase a odešla za ním do Bykoše. Po roce 1948 přišli Jirasovi v rámci kolektivizace o pozemky a pracovali v místním JZD. Narodily se jim dvě děti. Od roku 1983 je Miloslava Jirasová v penzi. Je dnes nejstarším svědkem lidické tragédie. Bylo jí tehdy 28 let.

Ravensbrück

Dostupno u: English | Česky

From the time the camp was built in 1938 till the end of the war, in this concentration camp there were more than 130,000 female prisoners, out of which 92,000 did not survive the war. The women came from the whole of Europe that was occupied by the Nazis, beside others from Lidice. The women had to work hard in the camp and were the victims of medical experiences and forcible sterilization. They were killed by the shots to the back of the head or phenol injections. In 1945 they built a gas chamber in the camp. In the camp 560 children were officially born, and only a hundred survived.

Ravensbrück

Na ovome mjestu

From Bed Straight to Concentration Camp

From Bed Straight to Concentration Camp

Milada Cábová
I Found God in the Concentration Camp

I Found God in the Concentration Camp

Božena Vodrážková, neé Brožová
I Ran Away from the Death March

I Ran Away from the Death March

PhMr. Libuše Nachtmannová
The Memory of Marie Šroubková from Lidice

The Memory of Marie Šroubková from Lidice

Miloslava Jirasová
Molimo unesite Vašu e-mail adresu i lozinku
Zaboravljena lozinka
Promjena lozinke