Bohušovice nad Ohří
Družstevní 328, 411 56 Bohušovice nad Ohří, Czech Republic
  • Story
  • Place

Železničář, který pomáhal Židům v ghettu přežít

Available in: English | Česky | Deutsch

Eva Roubíčková byla s rodinou deportována do terezínského ghetta v roce 1941. Přidělili ji na práci v zemědělství, což mělo určité výhody. Někdy v létě roku 1942 pásla ovce na louce před Terezínem, když si všimla na kraji lesa muže se ženou a dětmi, který směrem k ní významně posuňkoval. Když odešli, Eva na tom místě objevila balíček. „Jeden den jsem dostala balíček a druhý den znovu, zase tam byla ta rodina. V balíčku byl chleba se sádlem, nějaká cibule, dokonce myslím, že tam byla i krabička cigaret. No, cigarety byly zakázané strašně.“ Oním dobrodincem byl železničář z nedalekých Bohušovic Karel Košvanec. I přes nesmírné riziko pokračoval v pomoci lidem z ghetta. Eva ve svém deníku vzpomíná, jak její těžce nemocné přítelkyni poslal med a ovoce. Eva statečně plnila roli prostředníka, i když na to jednou doplatila. Při jedné z kontrol totiž četníci u Evy pašovaný proviant objevili. Surově ji vyslýchal velitel terezínských četníků Janeček, měsíc strávila ve vězení v naprosté nejistotě, ale svůj zdroj neprozradila. Karel Košvanec s pomocí Evy zásoboval Židy zavřené v ghettu až do konce války.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Eva Roubíčková

Eva Roubíčková

Eva Roubíčková, rozená Mändelová, se narodila roku 1921 v Žatci do německy mluvící židovské rodiny. Její otec, veterán z 1. světové války, učil na klasickém gymnáziu latinu a řečtinu. V době mnichovské krize zesílily v převážně německém Žatci protižidovské nálady, a tak rodina musela město opustit a žít v podstatně skromnějších podmínkách v Praze. Plán na vycestování v roce 1939 nevyšel a Eva s celou rodinou v prosinci 1941 neunikla transportu do terezínského ghetta. Začala tam pracovat v zemědělství a to ji uchránilo před transporty na východ. Ne tak její rodiče a babičku, kteří odjeli na podzim roku 1944. Když si Eva uvědomila, že v Terezíně zůstala sama, přihlásila se dobrovolně do transportu také, ale už neodjela, neboť transporty byly zastaveny. Téměř po celou dobu pobytu v Terezíně (až do podzimu 1944, kdy odjeli její blízcí) si psala deník, v němž barvitě zachytila jak terezínskou realitu, tak vlastní prožitky. Kniha Terezínský deník vyšla poprvé česky v roce 2009. Na rozdíl od rodičů se Eva dožila konce války. Po návratu domů se vdala za Richarda Roubíčka, svého předválečného snoubence a vojáka západní armády.

Bohušovice nad Ohří

Available in: English | Česky | Deutsch

Bohušovice nad Ohří is a town located predominantly on the left bank of the Eger River (Ohře), about 5 km south of Litoměřice, in the vicinity of Theresienstadt (Terezín). A major incentive for the development of the settlement was the construction of a railway from Prague to Dresden (the local section of it was opened in 1850). Town status was granted to Bohušovice for the first time in 1920, but it was taken away by the Nazis during WWII. The town only regained its status on 6 October, 1998. During the war – before the Nazis built an extension of the railway leading directly to Theresienstadt – incoming Jews had to march in rows to the nearby Theresienstadt ghetto through the town of Bohušovice. For the elderly and the sick the march, with heavy backpacks and suitcases, was devastating. Although many of them were still in possession of their food supplies at this stage, they were mostly lacking drinking water according to the testimony of many witnesses. The local population looked on as the Jews marched to Theresienstadt through their town - some with contempt and indignation, others shocked at the cruelty of the guards. Some inhabitants of the town would pass the Jews water at an unnoticed moment or take and pass on their messages, such as the local train-station employee Karel Košvanec.

Bohušovice nad Ohří

On this place

A railway worker who helped Jews survive in the ghetto

A railway worker who helped Jews survive in the ghetto

Eva Roubíčková
Food for the Prisoners of Terezín

Food for the Prisoners of Terezín

Taťána Bubníková, neé Kalinová
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password