Liberec-Reichenberg
Liberec, Regional Research Library
Rumjancevova 1362/1, 460 01 Liberec, Czech Republic
  • Story
  • Place

The Soul of the Library

Available in: English | Česky | Deutsch | Polski

The library of Liberec is only seemingly an ordinary public building. In fact, you’re standing in front of a multi-faceted work of art. It is the work of many authors but its chief architect and the spiritual leader of the whole creative process was Věra Vohlídalová. The library is the result of a special and unique constellation where at one point in time the need for a new library met the story of a particular place chosen for its construction and Mrs. Vohlídalová’s personal story. However, this would not have been enough on its own if it wasn’t for Mrs. Vohlídalová’s courage and energy to pursue her inspiration and to make the library a reality out of nothing. The library is literally teeming with life, probably being the brightest spot on the cultural and social-life map of Liberec. This is owed to its employees and the strong story that it was endowed with by Mrs. Vohlídalová. Testimony was gathered within the Living Memory of Liberec – Reichenberg project.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Comments

Marcela Dekastellova
2019-03-26 15:00:25
Dobrý den paní vero dnes jsme byli na živé knihovně v liberci a dala jste mi velkou motivaci splnit si svůj sen !! Jste úžasná paní a nádherně se s vami povidalo ... Možná nevíte kdo jsem jsem ta holka co je u tety a ma rodice který se o mě nestaraji mám alkoholik a tata bezdomovec a chtěla bych být Kadernice a vy jste mi řekla že budu stylistka Díky vašemu příběhu si více věřím a začíná se mi zobrazovat moje cesta ... moc vám děkuji bylo to s vámi úžasné

Liberec, Regional Research Library

Available in: English | Česky | Deutsch | Polski

Led by a miraculous intuition, an energetic lady,Věra Vohlídalová,managed to create a modern public space where multiple cultural legacies and stories of people interweave.

Liberec, Regional Research Library

On this place

The Soul of the Library

The Soul of the Library

Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password