Wroclaw, a labour and concentration camp Hunsfeld / Psie Pole
  • Story
  • Place

Edit Piaf v zajateckém táboře

Available in: English | Česky

Jedním z táborů v Hundsfeldu u Wroclawi byl i lágr pro francouzské zajatce. Zavřených jich tu bylo asi tři sta. Libuše Auderlická byla v rámci nucené práce zařazena do kuchyně, aby pro ně vařila jídlo. Spolu s pamětnicí pracovala ještě další Češka, dvě Srbky, dvě Polky, Chorvatka, Běloruska a Němka. Němky totiž v rámci Hitlerjugend musely strávit dva roky na takzvaných povinných místech: půl roku byly v hospodářství, pak ve zdravotnictví, v pohostinství a také v těžkém průmyslu.

Na práci v zajateckém táboře má Libuše Audrlická i pár hezkých vzpomínek. Třeba když do tábora přijela Edith Piaf. V jídelně srazily stoly a připravily pro ni pódium, aby byla se svou drobnou postavou dobře vidět. Představení bylo krátké, ale francouzská zpěvačka sklidila velký úspěch. „Po jejím odjezdu se pár lidí ztratilo. Říkalo se, že jim pomohla na svobodu,“ vypráví Libuše Auderlická. „Zpěvaččina sekretářka, která byla zapojena do odboje, dokonce tajně vyfotografovala zajatce. Dělala to opatrně. Fotili se ve skupince s tím, že se Edith Piaf někdo líbí, a tak chce fotku. Z pořízených snímků pak vyráběli falešné dokumenty.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Libuše Audrlická, rozená Kačerovská

Libuše Audrlická, rozená Kačerovská

Narodila se 17. února 1924 v Předměřicích nad Labem. Je nejstarší ze tří sester. Otec byl tesař a maminka byla v domácnosti. Pamětnice byla od roku 1943 totálně nasazena v Německu. V únoru 1944 se provdala za švagra své sestry, který pracoval v Kladsku. Odjela z pracovního tábora za ním a pomáhala v tamním hotelu v kuchyni. S manželem otěhotněla a bylo jí povoleno vrátit se domů k rodičům. Po válce dokončila večerní školu a vyučila se prodavačkou. V devadesátých letech se angažovala ve Svazu nuceně nasazených. V roce 2008 vydala knihu Mé vzpomínky na nucenou práci v Kladsku. Dne 9. června 2011 měl v kinech premiéru film Po dlouhé noci den, který vypráví příběhy tří nuceně nasazených žen, jednou z nich je i Libuše Audrlická.

Wroclaw, a labour and concentration camp Hunsfeld / Psie Pole

Available in: English | Česky

The POW and concentration camp Hundsfeld was one of the subsidiaries of the Gross-Rosen camp, established in summer 1940. There were 2,000 prisoners in the concentration camp alone, half of which were women. The forced labourers worked in the local Rheinmetall-Brusig factory, one of the largest German factories producing weapons and ammunition. The camp was evacuated on January 25, 1945, and the Jewish prisoners had to walk barefoot to the Gross-Rosen camp. Whoever lagged behind or fell was shot. 

Wroclaw, a labour and concentration camp Hunsfeld / Psie Pole

On this place

Bedbugs helped me to a better work

Bedbugs helped me to a better work

Libuse Audrlicka née …
Edit Piaf in a POW camp

Edit Piaf in a POW camp

Libuše Audrlická, née Ka…
They were torn by the dogs

They were torn by the dogs

Libuše Audrlická, née Ka…
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password