Válečné finále s řadovým vojákem Alanem

Válečné finále s řadovým vojákem Alanem

  • O trase
  • Příběhy
Bývalé letiště Bory Slovanské údolí 159/109, 318 00 Plzeň 3-Skvrňany, Česko
Poslední válečná kapitola
Poslední válečná kapitola

Po několika dnech v Plzni se americký voják Alan Cope a jeho rota vydali k nedalekému letišti Bory. Zpočátku nevěděli, jaký tam bude jejich úkol. Měli zde čekat na německého plukovníka. Aniž to Alan tušil, dostal se tehdy přímo do ohniska „velkých“ dějin. Po podepsání bezpodmínečné kapitulace Něm…


Hodnotilo 0 lidí
Náměstí republiky, Plzeň nám. Republiky 104/11, 301 00 Plzeň 3-Vnitřní Město, Česko
Musíme je zneškodnit
Musíme je zneškodnit

Jen co se Alan Cope vzpamatoval z netradičního proslovu seržanta Kubouška, už měl jiné starosti. Začali na ně pálit němečtí ostřelovači z okolních domů. Dav na náměstí se rozutekl a Američani dostali rozkaz prohledat domy odshora dolů. V Plzni už několik dnů probíhalo protiněmecké povstání. Podle…


Hodnotilo 0 lidí
On mluví česky!
On mluví česky!

Když Alan Cope přijel na hlavní náměstí, nestačil se divit: vítaly je tam stovky Čechů. Všichni volali „Sláva! Sláva!“ Tím ale překvapení nekončilo. Jeden americký voják, Raymond Kuboušek, vylezl na obrněný vůz a začal řečnit k davu „československy“. Byl potomkem našich krajanů, kteří v 19. stole…


Hodnotilo 0 lidí
Pomník 16. obrněné divizi, Plzeň Husova 285/2, 301 00 Plzeň 3-Jižní Předměstí, Česko
První minuty v Plzni
První minuty v Plzni

Po dvou měsících ve Francii se vojenská jednotka Alana Copea konečně mohla vypravit napříč Evropou. Alan vzpomínal na malebné vesničky, ale i rozbombardovaná města. „Krajina kolem nás se mezitím výrazně změnila. Opouštěli jsme Německo a vjížděli teď do Československa, pořád jsme ale nic netušili.…


Hodnotilo 0 lidí
Svobodný vysílač Plzeň Štruncovy sady 493/1, 301 00 Plzeň 3-Východní Předměstí, Česko
Povstalci se hlásí
Povstalci se hlásí

Na chvíli teď opustíme Alanovo vyprávění a podíváme se na místo, kde byla německá radiostanice protiletecké ochrany. Po vypuknutí povstání v Plzni dopoledne 5. května obsadila vysílač bojová skupina Dr. Šindlera. Ve 12:35 se do éteru neslo první povstalecké hlášení „Hovoří Plzeň! Svobodná Plzeň h…


Hodnotilo 0 lidí

Příběhy slavných vojevůdců z druhé světové války jsou známé, ale málokdy se mluví o osudech řadových amerických vojáků, kteří osvobozovali naši zem. Osmnáctiletý Američan Alan Cope musel v roce 1943 narukovat. Původně měl úplně jiné představy o svém životě, ale snění tenkrát nikoho nezajímalo. Absolvoval tříměsíční výcvik jako tankista, později se proškolil na radistu. Své dvacáté narozeniny nikdy nezapomněl, protože přesně ten den, 19. února 1945, se vylodil se svojí jednotkou v Normandii. A pak dva měsíce čekali, až armáda dohledá jejich tanky, které se někam „zatoulaly.“ V dubnu se konečně vydali na východ a začátkem května byl Alan mezi prvními Američany, kteří osvobozovali  Plzeň pod velením generála Pattona. 

Francouzský výtvarník Emmanuel Guibert zaznamenal Alanovo vyprávění v komiksové trilogii Alanova válka. Tihle dva se poprvé potkali v roce 1994. Z náhodného setkání se brzy vyvinulo dlouholeté přátelství a také umělecká spolupráce. Guibert zaznamenával všechny Alanovy historky a podle nich nakreslil komiks. Alan zemřel půl roku před vydáním prvního dílu trilogie, v roce 1999. U nás toto komiksové vyprávění vyšlo v nakladatelství Meander o jedenáct let později a Guibert za něj získal hlavní cenu v české komiksové soutěži Muriel. 

 

Trasa vede nenáročným městským terénem. Je dlouhá 7,7 km a její absolvování zabere přibližně dvě hodiny. Začíná na křižovatce Husovy a Klatovské třídy, vede přes Náměstí Republiky a končí u zastávky MHD Morseova.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo