Horská Kvilda
Šumava National Park, Horská Kvilda 2, 385 01 Horská Kvilda, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Pytlák učitelem

Dostupné v: English | Česky

V roce 1948 byl již oficiální odsun sudetských Němců (probíhající v letech 1945–1946) ukončen, avšak na Šumavě jich zůstávala ještě celá řada. Úřady je držely v Československu. Jednalo se především o ty, kteří byli pro nový režim nějak důležití, např. skláři ve Vimperku. Takových odborníků byl nedostatek. Dalším případem byli lesní dělníci na Horské Kvildě, jichž tam tehdy žilo asi čtyři sta. Karel Fořt, který v té době působil na Kvildě jako kněz, vzpomíná: „Bylo tam taky asi čtyřicet dětí, které neuměly ani slovo česky. Tenkrát když jsem tam nastoupil já, otevřeli pro ně školu a ta byla česká přirozeně.“ Když páter Fořt přijel na Kvildu, aby si ve škole domluvil hodiny náboženství, setkal se s místním učitelem. Domluvili se, že Karel Fořt bude docházet do školy v sobotu a v pondělí. Místní učitel tak mohl jezdit domů už v pátek a vracet se až v úterý. Pocházel totiž ze Šumavských Hoštic. „Co jste proved?“ zeptal se ještě učitel. „Proč?“ „No sem přece dávají za trest.“ – „A co jste proved vy?“ opáčil páter Fořt. „Já jsem pytlačil,“ uzavřel učitel.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Karel Fořt

Karel Fořt

Katolický kněz a redaktor Rádia Svobodná Evropa Monsignore Karel Fořt se narodil 8. listopadu 1921 v Rožmitálu pod Třemšínem. Dětství prožil ve Vodňanech a Horažďovicích. Studoval gymnázium ve Strakonicích a Českých Budějovicích. Za války, v roce 1940, byl zatčen gestapem a krátce vězněn. Roku 1941 nastoupil do katolického semináře. Následujícího roku byl odvezen na nucené práce do Lince, kde se setkal tváří v tvář s Adolfem Hitlerem. Po válce dokončil teologická studia a v roce 1948 byl vysvěcen na kněze. Působil na faře ve Vimperku a objížděl opuštěné farnosti na Šumavě. Na poslední chvíli byl varován, že se ho StB chystá zatknout a soudit v inscenovaném procesu ve spojitosti s jakousi vraždou. Utekl na motorce přes hranice. Působil jako kněz v Alžírsku, kde zažil protifrancouzské povstání a válku. Nakonec se usadil v Mnichově, kde sloužil bohoslužby pro české krajany a pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa. Po roce 1989 žil střídavě v Mnichově a v Českých Budějovicích. Zemřel 21. ledna roku 2014 ve věku 93 let.

Horská Kvilda

Dostupné v: English | Česky

Horská Kvilda, (Innergefild in German), is one of the highest-altitude villages in the Czech Republic, (it is situated 1,070 meters above the sea level). It consists of cottages scattered throughout a forest. There are about 30 of them to be found in the village today. It is located in the Šumava highlands with its many typical wetlands. The Hamerský potok Creek runs through the village. The first reference to this village is dated to 1577. Traditionally, most of the population had German origins. It is said that the relatives of Karel Klostermann also lived here. In addition, Horská Kvilda is interesting from a meteorological point of view because it is also a frost basin. It isn’t unusual that the temperature drops below zero even in the summer here whereby it attains the status of one of the coldest places in our country. At the last census, (2011), the village counted 98 inhabitants, which three-fold increase compared to 1998.

Horská Kvilda

Na tomto místě

Českého kněze nechtěli

Českého kněze nechtěli

Karel Fořt; Duchovní s…
Pytlák učitelem

Pytlák učitelem

Karel Fořt
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo