Oederan
concentration camp · Bahnhofstraße 33, 09569 Oederan, Germany
  • Příběh
  • Místo

Dvě stě nás ve vlaku stálo

Dostupné v: English | Česky

Do koncentračního tábora Oederan přijela Helena Krouská transportem z Osvětimi-Birkenau. „Ve vlaku nás stálo asi dvě stě v jednom vagóně. A já dostala čtyřicítku horečku a angínu, na což jsem trpívala, takový čepy. A holky byly tak hodný, že mě nechaly sednout na zem.“ V Oederanu byl snesitelnější režim než v Birkenau a o Helenu se začala starat její „bloková“ Edita Weissová, rodačka z Popradu. „Edita se ukázala jako melancholický člověk. Úzce se spřátelila jen se třemi z nás a časem nám třem svěřila, že její bratr byl v komandu, které dávalo mrtvoly do pece. Zjistil, že dává do pece maminku a tatínka, začal vyvádět a zastřelili ho. A ona se zcela uzavřela do sebe.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Helena Krouská

Helena Krouská

Helena Krouská, rozená Lamplová, se narodila v září 1921 ve Znojmě v židovské rodině. Otec Josef Lampl byl zvěrolékař a významný člen moravské lóže B'nai B'rith. V únoru 1938 zemřela matka Anna v pouhých 42 letech na rakovinu. Po obsazení Sudet se musel zbytek rodiny odstěhovat ze Znojma do Moravských Budějovic. Nedlouho poté odjel šestnáctiletý bratr František na vystěhovalecký pas s výpravou dětí do Palestiny. V dubnu 1942 spáchal Helenin otec po výslechu na gestapu sebevraždu. Krátce nato byla Helena společně s prarodiči deportována do terezínského ghetta a tam se provdala za MUDr. Jiřího Ganze. Společně s ním odjela v říjnu 1944 transportem do Osvětimi-Birkenau, odkud brzy pokračovala do pracovního tábora Oederan v Sasku. V rámci evakuace se na začátku května 1945 vrátila zpět do Terezína. Jiří Ganz podlehl zranění a těžké nemoci v Dachau. Po válce se Helena usadila v Praze a provdala se za JUDr. Otakara Krouského, vychovávala s ním jeho dvě děti z prvního manželství a společného syna Jana.

Oederan

Dostupné v: English | Česky

From 1944 to 1945, Oederan served as an affiliate of the Flossenbürg concentration camp. In September 1944, a total number of 500 Jewish women from Poland, Czechoslovakia, Hungary, and the Netherlands were brought here in three transports from Auschwitz. This camp had a less rigid regime and the imprisoned women worked in an ammunition factory. On April 14, 1945, the main camp was evacuated and the women were sent by train to Terezín, where they were liberated by the Red Army.

Oederan

Na tomto místě

Dvě stě nás ve vlaku stálo

Dvě stě nás ve vlaku stálo

Helena Krouská
Vyráběly jsme zmetky

Vyráběly jsme zmetky

Marieta Šmolková, rozená Bl…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo