Ostrava, krajská správa StB
30. dubna 1682/24, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava a Přívoz, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Třídní nepřítel

Dostupné v: English | Česky

Dne 29. prosince 1949 byl Zdeněk Růžička zatčen a převezen k výslechu na Krajskou správu StB v Ostravě. Přestože nic neprovedl, komunističtí vyšetřovatelé Krhut a Walder ho chtěli spojit s vykonstruovanou protistátní skupinou. „Posadili mě na židli a chodili a kroužili kolem. ,Tak nám vykládejte vaši protistátní činnost.‘ Já jsem říkal: ,Já si nejsem vědom žádné protistátní činnosti. Chtěl bych, abyste mi dávali otázky, a já vám na ně budu pravdivě odpovídat.‘ Najednou jsem dostal zezadu ránu přes hlavu, přes ucho, až jsem spadl ze židle. Pan Krhut prohlásil, že se mnou už bude jednat jako s třídním nepřítelem. Tak jsem se dozvěděl, jak rychle se z normálního člověka stane nepřítel. Tak mě tam bombardovali do večera. Pak mě ještě vyfotili a vzali mně otisky. Měl jsem prsty jednou tak velké, jak mě mlátili bejčákem. Jak mě řezali, tak ty konečky prstů mně rozšlehali a tekla mně z toho krev. Závodně jsem boxoval, a tak jsem byl zvyklý na rány. Jenom mi lítala hlava, ale nemělo to efekt. Vylámali mi zuby, plomby mi vypadaly. A když viděli, že to nezabírá, tak začali s tím bejčákem. Pak mě odvezli,“ vypráví Zdeněk Růžička, který potom ještě prošel několika výslechy s těmito zvrhlými vyšetřovateli.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Zdeněk Růžička

Zdeněk Růžička

Zdeněk Růžička se narodil v roce 1925 v Moravské Ostravě. V tomto městě prožil také válku a osvobození. Nejvíce v paměti mu ale zůstal způsob poválečného vypořádání s Němci, kdy byl svědkem davových psychóz a lynčování. V roce 1949 byl nedlouho po svém bratrovi, bývalém vězni v koncentračním táboře Buchenwald, za napojení na protikomunistickou odbojovou skupinu Jana Buchala zatčen. Prošel sérií brutálních výslechů na StB v Ostravě. Ačkoli jen věděl o existenci odbojové skupiny, byl v největším veřejném politickém procesu na Ostravsku odsouzen ke 14 letům těžkého žaláře. Jeho bratra Miroslava soud poslal do vězení na šestnáct let. Čtyři roky po propuštění bratr zemřel a zanechal po sobě manželku a dvě děti. Zdeněk Růžička byl propuštěn na amnestii prezidenta republiky v roce 1960, až po deseti a půl letech strávených v pracovních táborech u jáchymovských uranových dolů a ve věznici Valdice. Dnes žije stále v Ostravě-Přívoze a své zkušenosti s komunistickým režimem se snaží předávat ve školách.

Ostrava, krajská správa StB

Dostupné v: English | Česky

V budově, kde se dnes nachází Městské ředitelství policie v Ostravě a Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, sídlila v době komunistické diktatury krajská správa StB. Během let 1948 až 1989 zde byly často drastickými metodami plnými fyzického i psychického násilí vyslýchány stovky politických vězňů. Dne 21. srpna 1968 napadl budovu krajské správy StB kvůli přítomnosti sovětských vojsk dav několika set lidí.

Ostrava, krajská správa StB

Na tomto místě

Nejhorší tři měsíce v životě

Nejhorší tři měsíce v životě

Lubomír Gižický
Třídní nepřítel

Třídní nepřítel

Zdeněk Růžička
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo