Liberec-Reichenberg
Liberec, Sokolovské náměstí
náměstí Sokolovské, 460 01 Liberec, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Nové město

Dostupné v: English | Česky | Deutsch | Polski

Liberecký nakladatel Roman Karpaš vzpomíná na hřiště svého dětství v prostoru současného Sokolovského náměstí. Popisuje prolézání tajuplných Valdštejnských domků ve Větrné uličce. Soubor nejstarších dochovaných staveb v Liberci byl částečně poničen kvůli zanedbání této křehké památky. Zbylé domky již nemohou být starobylým světem v novém městě, jsou nyní jen ohraničeným torzem. Na tomto a dalších příkladech upozorňuje pan Karpaš na macešskost, s jakou se Liberec tradičně chová ke svým budovám, místům a především atmosférám. Město se odnepaměti ledabyle vzdávalo nabytých hodnot a někam se řítilo, což ale v jeho případě není příběh se začátkem a koncem, ale specifický neustále pulzující stav. Příběh je součástí projektu Živá paměť Liberec Reichenberg, www.zivapamet-liberec.cz

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Roman Karpaš

Roman Karpaš

Roman Karpaš se narodil 30. 10. 1951 v Liberci, kde dodnes žije. Vystudoval Střední všeobecně vzdělávací školu (1970) a po ní Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika a výtvarná výchova (1974). V oboru ale působil jen dva roky. V letech 1978–1983 byl zaměstnán jako kurátor Malé výstavní síně Okresního kulturního střediska v Liberci (dnes Galerie U Rytíře). Pět let pracoval jako vychovatel v internátu Montážních závodů, což mu umožnilo naplno se věnovat výtvarné tvorbě. V letech 1988–1990 působil jako výtvarný a technický redaktor Severočeského nakladatelství. Po jeho likvidaci je od roku 1990 až dodnes na volné noze jako výtvarník, redaktor, nakladatel a autor odborných publikací. Dosud graficky upravil téměř tři stovky knih a na tisíc dalších tiskovin. Kniha Skleněné vánoční ozdoby (2010) byla oceněna v soutěži Muzejní publikace roku. Sestavil a částečně i napsal doposud nejrozsáhlejší (664 str.) publikaci o historii i současnosti města Liberce s názvem Kniha o Liberci, která vyšla v roce 1996 (2. vyd. 2004). Od té doby se už vlastivědné a populárně-naučné literatuře věnuje stále. Je spoluzakladatelem Nakladatelství 555, od roku 2001 má vlastní nakladatelství RK, ale pracuje i pro jiná nakladatelství, organizace a obce (připravoval např. knihy o Smržovce, Českém Dubu, Lučanech nad Nisou). Ve výtvarné činnosti se specializuje na grafiku. Doposud měl 24 samostatných výstav, účastnil se desítek kolektivních přehlídek a reprezentoval Českou republiku na prestižních celosvětových přehlídkách (Krakov 1994, 1997, Ljubljana 1995 ad.). Je ženatý a má jednoho syna.

Liberec, Sokolovské náměstí

Dostupné v: English | Česky | Deutsch | Polski

Nesentimentální pohled Romana Karpaše představuje Liberec jako tradičně nesourodé, rozporuplné město. Liberci se vždy líbí, co je nové, nechce chodit ve starých šatech.

Liberec, Sokolovské náměstí

Na tomto místě

Nové město

Nové město

Roman Karpaš
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo