Hora Svatého Šebestiána
Hora Svatého Šebestiána 18, 431 82 Hora Svatého Šebestiána, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Zdivočelá země

Dostupné v: English | Česky

Otec Jiřího Stránského byl v květnu 1945 Českou národní radou pověřen, aby dohlížel na odsun sudetských Němců v krušnohorské obci Hora Svatého Šebestiána. Jiří, kterému tehdy bylo 14 let, tatínka umluvil, aby ho na výpravu do severních Čech vzal s sebou. „Můj otec byl svou matkou, která byla Rakušanka, vychovaný německy. Jako kluk navíc jezdíval na prázdniny k příbuzným do Krušných hor, kde se naučil tamní dialekt, kterému nerozumí ani většina Němců,“ poznamenává Jiří Stránský. Podle pamětníka se v oblasti Hory Svatého Šebestiána po válce odehrával nejdivočejší odsun sudetských Němců na naší západní hranici. On sám tam byl svědkem událostí, které pak o mnoho let později popsal v románu Zdivočelá země. Obyvatelé obce si Jiřího Stránského už jako spoluautora úspěšného stejnojmenného televizního seriálu pozvali na besedu. „Říkal jsem si, že to asi nebude úplně příjemné setkání, protože já těm místním Čechům dával ve scénáři pěkně na frak. V kulturáku se sešlo snad tři sta lidí, nejen místní, ale i z okolních vesnic.“ Diskuse trvala snad dvě hodiny, účastníci se ptali hlavně na souvislosti příběhu Zdivočelé země s reálnou historií. Úplně nakonec se o slovo přihlásil starší pán a spisovatel napjatě čekal, co kritického z jeho úst zazní. „On ale řekl úžasnou věc: ,Ze všeho nejvíc bychom tady panu Stránskému měli poděkovat, že na nás byl tak hodnej.‘ A to byla pravda, já jsem při psaní Zdivočelé země nikdy nepřeháněl, vždycky jsem spíš ubral,“ tvrdí Jiří Stránský.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Sudetští Němci

Sudetští Němci

Označení se užívá od počátku 20. století pro československé občany německé národnosti, kteří obývali od středověku do druhé poloviny 40. let 20. století pohraniční oblasti dnešní České republiky, nazývané Sudety. Německá kolonizace pohraničí započala za vlády Přemyslovců, kdy Němci přicházeli na pozvání českých panovníků, aby kultivovali málo osídlené pohraniční české oblasti. Poklidné česko-německé soužití se vyostřilo s příchodem nacionalismu v 19. století. Protesty a odpor sudetských Němců na konci 30. let 20. století využilo nacistické Německo k propagaci vlastní politiky a rozšiřování svého území. Na základě mnichovské dohody byly Sudety připojeny k Německé říši, sudetští Němci se stali jejími právoplatnými občany a za války sloužili v německé armádě. Po válce bylo na základě takzvaných Benešových dekretů z Československa odsunuto nebo odtud uprchlo minimálně 700 tisíc sudetských Němců.

Hora Svatého Šebestiána

Dostupné v: English | Česky

Hora Svatého Šebestiána is a village in Krušné Mountains affected by the expulsion of the Sudeten Germans. Citizens of German nationality accounted for a major part of the local population; men were called to arms after the Munich Agreement and 110 of them perished in the war. During wartime, the number of the village’s inhabitants increased as a result of the evacuation of the nearby bombed towns. As a Sudeten village, Hora Svatého Šebestiána did not escape its fate of expulsion of the local German citizens after the end of the war, and as a result the population decreased greatly. According to figures for 1951, just 181 people lived there. The village was re-populated after the expulsion, with a major part of the newcomers being re-émigrés of the Czech and Slovak nationalities coming from Romania.

Hora Svatého Šebestiána

Na tomto místě

Zdivočelá země

Zdivočelá země

Sudetští Němci
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo