Pec pod Sněžkou
Pec pod Sněžkou, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Nemohla bych v těch postelích spát

Dostupné v: English | Česky

Eva Vyskočilová, později Novotná, pochází ze smíšeného česko-německého manželství, což v Peci pod Sněžkou tehdy nebylo moc obvyklé. Když po válce začalo vysídlování sudetských Němců, její německé matky se to netýkalo, protože před válkou přijala české občanství. „Naši němečtí sousedi, kteří byli určeni k odsunu, pak chodili za mými rodiči a chtěli si u nás schovat nějaké cennosti, ale táta říkal: ‚Nic schovávat nebudu, nemám kam.‘ Jiní doufali, že kdyby si moji rodiče vzali jejich chalupu, budou tam moci zůstat jako pracovní síla,“ vzpomíná pamětnice. Otci nabízeli, aby si zabral nějakou nemovitost, protože jejich dům za války neopatrností německých vojáků vyhořel, ale on odmítl. „Maminka věděla, kde kdo bydlel, a říkala, že by nemohla v těch postelích spát. Chtěli do svého,“ vysvětluje Eva Novotná. Když začal odsun, její otec nejdříve říkal: „Nějaká spravedlnost asi existuje, když se to teď tak otočilo.“ Potom ale pomáhal vynášet věci lidem, kteří se připravovali k odsunu, a situaci začal vidět jinýma očima. „Do transportu šly i naše tety Anna a Hilda, vozily jsme jim s maminkou jídlo, byl to takový divný pocit. Mluvily jsme s nimi u drátěného plotu – my s maminkou jsme stály venku a za plotem obě tety a jejich děti, mí bratranci a sestřenice,“ doplňuje Eva Novotná. Její matka od začátku války už nikdy na své děti nepromluvila německy.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Odsun Němců z Československa

Odsun Němců z Československa

V souvislosti s rolí, kterou třímilionová německá menšina sehrála při rozbití Československa, a stupňujícím se nacistickým terorem (zvláště v době heydrichiády) sílila v exilové politické reprezentaci i v domácím odboji myšlenka částečného nebo úplného vysídlení Němců z Československa. Tento požadavek, který přijali za svůj představitelé takřka všech politických proudů, byl během let 1942–1943 přijat i spojeneckými mocnostmi. Mezinárodně právní rámec odsunu dala Postupimská konference. Do jejího rozhodnutí na počátku srpna 1945 se mluví o tzv. divokém odsunu, který provázela celá řada excesů a který přinesl tisíce obětí na životech nevinných lidí, od 25. ledna 1946 do 29. října pak probíhaly deportace německé menšiny „spořádaně“. Podle oficiálního hlášení, které dostal prezident Edvard Beneš počátkem roku 1947, bylo v rámci odsunu z Československa vystěhováno 2 170 598 Němců, k tomu je však třeba připočíst statisíce uprchlých v době těsně po skončení války.

Pec pod Sněžkou

Dostupné v: English | Česky

The earliest mentions of Pec pod Sněžkou, (called Úpa at the time), date back to the first half of the 16th century. The town was founded by miners who wanted to mine for iron ore and arsenic in the area. In 1934 the German citizens founded the Sudetendeutsch Partei, (SDP), which the town assembly joined in 1938. The relations between the German and Czech citizens in the community were very strained at the time. German armed forces took Pec in October 1938 to a warm welcome of the local Germans. There were very few Czech citizens in Pec at the time. After the war, the situation in Pec was very strained until the end of 1945. There was shooting in the forests and several unexplained deaths of German citizens. A majority of the German citizens – 802 in total – were expatriated.

Pec pod Sněžkou

Na tomto místě

Nemohla bych v těch postelích spát

Nemohla bych v těch postelích spát

Odsun Němců z Československa
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo