Mieroszów
pracovní tábor Friedland · Mieroszów, Polsko
  • Příběh
  • Místo

V poslední chvíli

Dostupné v: English | Česky

Felix Kolmer se na jaře roku 1945 dostal z Osvětimi do dalšího velkého koncentračního tábora Gross-Rosen, konkrétně do jeho pobočného tábora ve Friedlandu. Ten se nacházel asi jen deset kilometrů od bývalých československých hranic. V bezprostřední blízkosti domoviny Felix Kolmer často přemýšlel o útěku, ale nakonec žádný ze svých plánů nerealizoval. Vězni ve Friedlandu trpěli hrozným hladem. „Když lidé zmírali hlady přímo při práci, vzal velitel tábora několik vězňů a jeli na čtyřicet kilometrů vzdálenou frontu. Tam vykopali vnitřnosti padlých koní, jejichž maso dávno předtím snědli Němci, a přivezli je do tábora. Střeva se vyčistily a daly vařit, aby ta polívka měla v sobě alespoň trošku tuku. A my jsme se vrhali na ty syrový střeva, ve kterých ještě byly výkaly koní, a okusovali jsme z nich tuk. Když je hlad, člověk udělá cokoliv, aby získal sousto.“ V noci z 9. na 10. května 1945 vybombardovala sovětská Rudá armáda elektrárnu, která mimo jiné zásobovala proudem plot friedlandského tábora. Když vězni viděli, že zhasla světla, sebralo asi dvě stě z nich (mezi nimi i pamětník) odvahu a opustilo prostory tábora. Utíkali směrem k Wałbrzychu, kde se setkali s ruskou armádou. „Rudá armáda hned druhý den po našem útěku prolomila frontu a my jsme se s nimi vrátili zpět do Friedlandu. Zašli jsme se podívat do našeho bývalého tábora a našli jsme tam celou řadu postřílených vězňů. Uvědomili jsme si, že jsme utekli v poslední možné chvíli.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Prof. Ing. Felix Kolmer, DrSc.

Prof. Ing. Felix Kolmer, DrSc.

Felix Kolmer se narodil 3. května 1922 v Praze do rodiny bývalého italského legionáře a obchodníka s elektrotechnikou. V mládí byl aktivním skautem a chtěl po vzoru otce studovat elektrotechniku. Po nástupu nacismu se v důsledku protižidovských represí stal truhlářským učněm. Dne 24. 11. 1941 byl jako člen tzv. Aufbaukommanda transportován do Terezína, kde pracoval při zakládání ghetta a stal se členem tamního podzemního hnutí. V Terezíně zemřela jeho matka. V říjnu roku 1944 se dostal do Osvětimi. Kuriózním způsobem však unikl do tábora Friedland, kde se dočkal konce války. Po válce vystudoval VŠ a stal se světově uznávanou kapacitou v oboru akustiky. Je jedním z průkopníků tohoto oboru u nás, působí jako pedagog a je autorem odborných publikací. Celý život spolupracuje na procesu odškodňování obětí nacistického teroru. Za tuto i svoji odbornou činnost získal několik vyznamenání a ocenění.

Mieroszów

Dostupné v: English | Česky

Pobočný pracovní tábor koncentračního tábora Gross-Rosen – Friedland se nacházel asi kilometr severně od dnešního polského města Mieroszów, v blízkosti silnice na Wałbrzych. Tábor byl založen v září roku 1944 a bylo zde umístěno 515 vězňů pocházejících převážně z KT Auschwitz. Většina z nich pracovala v letecké továrně VDM (Vereinigte Deutsche Metallwerke, Hamburg). Čtyřicet vězňů bylo zaměstnáno v truhlářské dílně společnosti Fritz-Schuber. Ke konci války byli někteří vězni posíláni na ražení tunelů do blízkých hor. Tábor Friedland byl osvobozen Rudou armádou dne 9. 5. 1945. Lokalizace pracovního tábora je pouze orientační, určená na základě popisu místa podle informací Muzea Gross-Rosen. Z tábora se nezachovalo vůbec nic.

Mieroszów

Na tomto místě

V poslední chvíli

V poslední chvíli

Prof. Ing. Felix Kolmer, DrSc.
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo