Vídeň, Severozápadní nádraží
Nordwestbahnstraße 12-14, Frachtenbahnhof Nordwestbahnhof, 1200 Vídeň, Rakousko
  • Příběh
  • Místo

Příjezd do Vídně

Dostupné v: English | Česky

Vídeňské Severozápadní nádraží se po druhé světové válce nacházelo v ruské okupační zóně. Julie Hrušková a její kamarádi, s nimiž v březnu 1949 utekla přes hranice do Rakouska, věděla, že případné dopadení Sověty by mohlo mít velice špatné následky. Pokyny, jak se mají chovat, dal mladým lidem železničář z dolnorakouské stanice Pleissing. Ten se smluvil se svým kolegou na lokomotivě, který měl dát uprchlíkům včas znamení o případné kontrole. „Z lokomotivy nám měli dát vědět, když bude hlídka. Kdyby nebyla, mohli jsme projít, kdyby byla, měli jsme vystoupit z vlaku na druhou stranu a nějací další železničáři nás měli vyvést z nádraží. To on už měl s nimi domluvené. Takže my jsme jeli do té Vídně, tam nám ukázali, že můžeme jít. Prošli jsme z nádraží, sedli do tramvaje, přejeli jsme most a byli jsme v americké zóně.“ Útěk se podařil, Julie a její přátelé se vydali na americkou vojenskou policii.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Julie Hrušková

Julie Hrušková

Julie Hrušková se narodila 18. května 1928 v Boskovštejně na Znojemsku. Její otec sloužil jako hajný v česko - rakouském pohraničí, takže dobře znal lesy a kraj kolem hranic. Po únoru 1948 ji o převedení přes hranice požádal známý s kamarádem. Odešla s nimi, přes Vídeň se dostala do uprchlického tábora v Linci, kde probíhal nábor k ilegální činnosti proti totalitnímu Československu. Julie se přihlásila. Měla převádět uprchlíky přes hranice. Byla však zadržena v Linci v sovětské zóně a převezena do Českých Budějovic. Následovaly výslechy v Brně, kde následkem mučení a bití potratila (v Rakousku se zasnoubila s americkým vojákem, kterého pak už nikdy neviděla). Byla odsouzena k 15 letům za špionáž, z toho 8 let byla vězněna v Pardubicích. Propustili ji až při velké prezidentské amnestii roku 1960. Poté pracovala jako švadlena. 28. října 2010 jí byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka 2. třídy.

Vídeň, Severozápadní nádraží

Dostupné v: English | Česky

Vídeňské Severozápadní nádraží bylo postaveno v sedmdesátých letech 19. století a odbavovalo cestující ze severozápadní části monarchie. Po rozpadu Rakouska-Uherska jeho význam upadl, znovu krátce ožil po druhé světové válce. V prvních poválečných letech bylo nádraží nejdůležitější železniční stanicí v ruské okupační zóně Vídně. Roku 1959 převzalo jeho funkci nově vzniklé nádraží Wien-Praterstern.

Vídeň, Severozápadní nádraží

Na tomto místě

Příjezd do Vídně

Příjezd do Vídně

Julie Hrušková
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo