Slovenské národní povstání a partyzánský odboj I.
Pohronský Bukovec, památník
  • Příběh
  • Místo

Zatčení generálů Goliana a Viesta

Dostupné v: English | Česky

Branislav Tvarožek kryl jako člen vysokoškolského strážního oddílu ústup jednotek chránících generály SNP Goliana a Viesta. Ústup z Banské Bystrice na Donovaly komplikoval nedostatek jídla a špatné počasí. I proto nemohli Golian s Viestem odletět letadlem, které na ně čekalo. Němci jim byli neustále v patách a ostřelovali je. Nakonec se generálové od vojenské jednotky odloučili nad Sopotnickou dolinou, ale utéct se jim nepodařilo. Němci je zadrželi v Pohronském Bukovci 3. listopadu 1944. Obklíčili dům, ve kterém se skrývali, a pohrozili jim, že když se nevzdají, vypálí celou vesnici. Poté je převezli do Bratislavy na výslech a pak do Berlína na hlavní říšský úřad pro bezpečnost. Místo jejich popravy není známo. Nejspíš byli zastřeleni v koncentračním táboře ve Flossenbürgu.

Skupinu Branislava Tvarožka Němci postupně rozložili a pochytali. Branislavovi se podařilo utéct ze zajetí díky dobré němčině. Zaslechl hovor lékaře a velitele stráže, kteří se bavili o tom, že všichni ranění budou na druhý den transportováni. Branislavovi se pak podařilo přesvědčit lékaře, aby ho připsal na seznam kvůli zranění ruky.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Branislav Tvarožek, *1925

Branislav Tvarožek, *1925

Narodil se v Loku u Levic. V dětství se naučil tři jazyky - slovensky, maďarsky a německy - ta mu v časech SNP a v závěru války zachránila život. V roce 1944 se přidal k SNP a vstoupil do vysokoškolského strážního oddílu, kde se potkával s generály Golianem a Viestem. Po potlačení povstání se dostal do německého zajetí, ze kterého se mu záhy podařilo utéct. Po návratu domů se s otcem přidal k partyzánskému odboji v okolí Nového Mesta nad Váhom. Po nástupu komunistů byl odsouzen za pomoc ilegálnímu kurýrovi, svému bratranci, kterého u sebe nechal přespat. Strávil pět let v pracovních táborech na Jáchymovsku. Většinou pracoval v elektrodílnách. Po vypršení trestu pracoval jako elektrikář.

Pohronský Bukovec, památník

Dostupné v: English | Česky

Pohronský Bukovec je významnou obcí Slovenského národního povstání, neboť se aktivně podílela na jeho přípravách. V místní škole bylo zřízeno partyzánské výcvikové středisko. V osadě Matúšková v srpnu 1944 vznikla 1. základna partyzánské brigády na Slovensku, které velel Alexej Semionovič Jegorov. Byli tu zajati generálové SNP Ján Golian a Rudolf Viest, kteří byli poté podrobeni výslechům a zemřeli nejspíše v koncentračním táboře ve Flossenbürgu. V Pohronském Bukovci jsou dva památníky - jeden k poctě Slovenskému národnímu povstání, druhým je pamětní deska připomínající generály Goliana a Viesta. Přibližně 30 minut z centra po žluté turistické trase stojí zrekonstruovaná partyzánská základna brigády J. V. Stalina.

Pohronský Bukovec, památník

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo