Slovenské národní povstání a partyzánský odboj I.
Jasenie, dům Kordíkových
2372, 976 75 Jasenie, Slovensko
  • Příběh
  • Místo

Partyzán za skříní

Dostupné v: English | Česky

V období vánočních svátků v roce 1944 přišla do domu Kordíkových náhlá německá kontrola. Zatímco Němci obdivovali krásný vánoční stromek, šestnáctiletá Lýdia měla zlou předtuchu. Nenápadně opustila domek a přešla dvůr do stavení patřícího tetě. Se zděšením zjistila, že v ložnici sedí člen partyzánské skupiny Ondrej Slanina, který si přišel z doliny pro proviant, a v klidu čte noviny. Kam jej rychle ukrýt? V rozích pokoje stály dvě těžké skříně. Lýdia zachovala chladnou hlavu: „Škubla jsem těžkou skříní, postavila jsem za ni malou stoličku a říkám: ‚Stoupněte si na tu židličku a Bůh chraň, abyste stoupl dolů,‘“ vyprávěla později. „Zatlačila jsem to, letěla jsem k druhé skříni, také jsem ji dala šikmo a běžela jsem k východu. Už tam byli Němci!“

Vojáci prohledali postele i prostor pod nimi, puškou shrnuli oblečení ve skříni a po dvou kusech je odsouvali. Pak přešli k druhé šikmé skříni, jeden si klekl a podíval se i pod ni. Lýdia se chvěla strachy a čekala, že partyzána odhalí a oba je zastřelí. Německý voják se ale narovnal a pronesl: „Gut.“ Když odešli, pokoušela se Lýdia skříň odtáhnout, aby mohl partyzán Ondrej Slanina ven. Tentokrát ale s nábytkem nehnula. Teprve společně se sestrou skříň odsunuly. Strach jí předtím dodal obrovskou sílu.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Lýdia Kovářová, rozená Kordíková, *1928

Lýdia Kovářová, rozená Kordíková, *1928

Narodila se v obci Jasenie na jihu Nízkých Tater u města Brezno. Vyrůstala na rodinném statku, otec Elígius Kordík byl kovář. Za Slovenského národního povstání a po jeho potlačení rodina podporovala partyzány v horách, zásobovala je potravinami i oblečením. Kordíkovi také dva měsíce ukrývali ve stodole tři zdravotníky z 2. paradesantní brigády. Za svou odbojovou činnost získali vyznamenání. V roce 1947 dokončila Lýdia studium Slovenské učitelské akademie v Turčianských Teplicích. V 60. letech vystudovala pedagogickou fakultu v Plzni. Působila jako učitelka v Modrém Kameni - Riečkách a v Plzni. V roce 1984 odešla do důchodu, ale ještě v 90. letech suplovala na některých plzeňských školách. Lýdia Kovářová zemřela 4. května 2017.

Jasenie, dům Kordíkových

Dostupné v: English | Česky

V Jasenianské dolině působili partyzáni už před Slovenským národním povstáním. Měli tu kryté sklady třeliva, sídlil tu štáb skupiny Jegorov-Stalin. Po ústupu povstání a stažení partyzánů do hor vybudovali v Lomnistej dolině zimní tábor, ve kterém sídlil Hlavný štáb partizánskeho hnutia. Při přechodu přes Chabenec tu 10. listopadu 1944 zahynul významný novinář a komunistický politik Jan Šverma.

Jasenie, dům Kordíkových

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo