Když se na Táborsku oraly meze
Soběslav, stará radnice
nám. Republiky 1/21, Soběslav I, 392 01 Soběslav, Česká republika
  • Příběh
  • Místo
  • Kvíz

Zatčení sedláka Vrkoče

Dostupné v: English | Česky

„Sabotování úředních nařízení a dodávek zemědělských produktů.“ Tak znělo obvinění Vladislava Vrkoče, sedláka z nedalekých Vyhnanic. Dne 22. listopadu 1949 jej zatkla Bezpečnost a převezla ho do věznice Okresního soudu v Soběslavi. Rada soběslavského Okresního národního výboru (ONV) se tou dobou usnesla, že „vesničtí boháči, kteří soustavně dodávkovým povinnostem nedostávají, budou příkladně potrestáni“.

Ačkoli Vladislav Vrkoč patřil mezi vzorné dodavatele, tříčlenná trestní komise ONV jej odsoudila k odnětí svobody na dva měsíce a peněžitý trest ve výši 50 000 Kčs, nebo náhradní trest odnětí svobody v trvání dvou a půl měsíce. Vladislav Vrkoč se odvolal a pokoušel se hájit: „Stanovený trest byl by i pro domnělou vinu na mne přílišný. Mám dvě děti, tržba z mého hospodářství utrpěla mou několikaměsíční vazbou a od té mylné příhody mám tam ještě národní správu.“ Odpovídajícího přezkoumání a snížení pokuty se ovšem nedočkal.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Soběslav, stará radnice

Dostupné v: English | Česky

Stará radnice v průčelí s dvěma štíty z roku 1487 je další ozdobou soběslavského náměstí. Původní renesanční stavba byla v roce 1720 přestavěna. Po roce 1949 sloužila Okresnímu soudu a byla zde zřízena věznice. Od roku 1961 tu byla městská knihovna s čítárnou, v současné době se interiér upravuje – město sem plánuje přesunout informační centrum.

Soběslav, stará radnice

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo