Po stopách odbojářů a partyzánů ze Zábřežské vrchoviny
Cotkytle - Lázek, památník odboje lidu severní Moravy proti německým okupantům
Cotkytle 219, 563 01 Cotkytle, Česká republika
  • Příběh
  • Místo
  • Kvíz

Rozmlátili ho až na kost

Dostupné v: English | Česky

Od jara do léta 1944 proběhla téměř ve všech českých vesnicích v okolí kopce Lázek vlna zatýkání. Pro podezření z napomáhání převádění odbojářů do Jugoslávie si gestapo 24. dubna 1944 přišlo i pro Josefa Hrocha a odvezlo ho do vyšetřovny v šumperské robotárně. „Zatčených bylo tolik, že jsme se nevešli do cel,“ vypráví. „Už jsme se nemohli pomalu ani hýbat. Nechali mě ležet na pryčně s rukama spoutanýma za zády. Ležel jsem střídavě na jednom a druhém boku. Ruce jsem měl tak oteklé, že když nám přinesli jídlo, neudržel jsem lžíci.“ Spoluvězni chodili postupně k výslechu a zpátky se vraceli v zuboženém stavu. „Pana Jarmaru přinesli v bezvědomí. Hodili ho na podlahu, zamkli a šli pryč. Zadnici měl rozmydlenou i s kalhotama. Kůže jedna krev. V jednom místě mu bylo vidět i bílou kost,“ vypráví Josef Hroch. Ve vězení strávil dva měsíce. Po propuštění se opět přidal k odboji.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

odbojová organizace Národní sdružení československých vlastenců

odbojová organizace Národní sdružení československých vlastenců

V kopcovité krajině Zábřežské vrchoviny se nacházely vesměs české obce. Tvořily zde úzkou šíji v čistě německé pohraniční oblasti česko-moravského pomezí. Za druhé světové války tato oblast spadala do Říšské župy Sudety (něm. Reichsgau Sudetenland). Němci vydali nemalé úsilí na germanizaci tohoto kraje a české obyvatele všemožně utlačovali. Místní lidé si přesto zachovali hrdost k češství a nemalé procento obyvatel se zapojilo do protinacistického odboje. Centrem odboje se stalo město Zábřeh. Už v roce 1941 začali mladí lidé v tomto městě pod vedením Jaroslava Tůmy, Karla Holouše a Josefa Hrabáčka organizovat odbojovou skupinu. Celá nepolitická ilegální organizace nesla název Národní sdružení československých vlastenců a navazovala styky s dalšími odbojovými buňkami v okolí. Počet členů skupiny se rychle rozšiřoval a patřilo do ní i několik partyzánských skupin. Její členové organizovali finanční sbírky pro rodiny postižené nacistickou správou, rozšiřovali protiněmecké letáky, sháněli zbraně a připravovali se na povstání proti okupantům a v kraji provedli také několik sabotážních akcí. Pomáhali také uprchlým anglickým, polským, sovětským a jiným zajatcům, z nichž některým sdružení zajistilo útěk a odvoz do Jugoslávie. Německá správa v několika vlnách pozatýkala stovky těchto odbojářů a desítky z nich své odhodlání zaplatily životem na popravištích nebo v nacistických věznicích a koncentračních táborech.

Cotkytle - Lázek, památník odboje lidu severní Moravy proti německým okupantům

Dostupné v: English | Česky

Při oslavách 25. výročí osvobození byl na vrcholu kopce Lázek odhalen památník protifašistických bojovníků z odbojové organizace Národní sdružení československých vlastenců. O pět let později byl doplněn 187 jmény popravených a umučených odbojářů z oblasti Lanškrounska, Zábřežska a Šumperska. Místo nebylo vybráno náhodou – okolní kraj se stal jedním z center místního odboje a nedaleko Lázku gestapo 5. října 1944 oběsilo tři odbojáře. I samotný kopec má svou symboliku. Je to poslední výběžek Orlických hor a stojí přímo na hranicích Čech a Moravy. V roce 1908 na jeho vrcholu nechala Národní jednota navršit mohylu a památník Svatopluka Čecha a o čtyři roky později vystavět 15 metrů vysokou rozhlednu. V roce 1918 ji ale protičesky ladění vandalové strhli. Nová rozhledna, jež stojí dodnes, vznikla v roce 1933.

Cotkytle - Lázek, památník odboje lidu severní Moravy proti německým okupantům

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo