Vila Františka Krause
Dykstraβe · Dykova 1084/14, 101 00 Praha-Praha 10, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Dostupné v: English | Česky

TO BE TRANSLATED

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jiří Padevět: A Guide to Prague under the Protectorate

Jiří Padevět: A Guide to Prague under the Protectorate

A guide to wartime Prague is the result of Jiří Padevět's extensive archival research. The book provides details of hundreds of locations and events that occurred in the Czech capital during World War II, such as the assassination of Deputy Reich-Protector Reinhard Heydrich or the Prague uprising. It contains many as yet unpublished photographs. In 2014, "Guide to Prague under the Protectorate" picked up the main prize at the Magnesia Litera awards, along with the prize for best non-fiction book of 2013.

Vila Františka Krause

Dostupné v: English | Česky

Vilu využívalo pražské gestapo, které ji obsadilo poté, co byl její židovský majitel František Kraus v roce 1941 vystěhován a deportován do ghetta v Lodži, kde zřejmě ještě v roce 1941 zahynul. Těsně po osvobození objekt využívala sovětská vojenská rozvědka Smerš. Její agenti zatýkali v Československu ruské emigranty, kteří uprchli z Ruské říše ve 20. letech 20. století před bolševickým terorem.

 

Po válce se stalo vlastníkem vil ministerstvo obrany, které zde zřídilo armádní rozhlasové vysílání. V roce 1956 přešla vila do vlastnictví Československého rozhlasu, který zachoval armádní vysílání, natáčely se zde však pohádky na dobrou noc Hajaja a rozhlasové hry. V říjnu roku 1966 se zde konala ustavující schůze Divadla Járy Cimrmana, kde se zrodila postava českého génia. 

 

V srpnu 1968 se budova stala jedním ze záložních studií, z nichž Československý rozhlas vysílal komentované zprávy a komentáře po obsazení hlavní budovy na Vinohradské třídě. Po roce 1989 se sem přestěhovala česká redakce Svobodné Evropy, z níž se posléze stal Český rozhlas 6.

 

Ulice se původně jmenovala Letohradská, potom Dykova, od 50. let 20. století Hviezdoslavova. Po listopadu 1989 se vrátil název Dykova. Orientační číslo zůstávalo ale stejné, takže adresa objektu byla: Letohradská 14, Dykova 14 a Hviezdoslavova 14.

Vila Františka Krause

Na tomto místě

Jiří Padevět: A Guide to Pr…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo