Mauthausen
Nazi concentration camp · Erinnerungsstraße 1, 4310 Marbach, Austria
  • Příběh
  • Místo

Propuštění je možné jen komínem

Dostupné v: English | Česky

„Příjezd do Mauthausenu byl hroznej,“ vzpomíná Miloslav Čeřenský na svůj pobyt v likvidačním táboře. Když po příjezdu na nádraží opustili noví vězni město Mauthausen a pochod se vydal směrem k táboru, začali esesáci mlátit starší lidi pažbami. „Docházeli jsme nahoru k Mauthausenu, vlevo byla ohromná stavba, říkalo se tomu Rusenlágr, protože oni předpokládali, že válku vyhrajou a že budou mít statisíce zajatců. Tam jsem prvně viděl to hrozný tempo, tu hroznou skutečnost, která mě čeká, a to jsem ještě nevěděl, jakej je kamenolom a komanda smrti.“ Každý nový příchozí se musel svléknout, oholit a umýt ve sprchách. „Takhle vás tam rozpařej a vyženou zpátky na apelplac. V červenci, v srpnu to nevadí, ale v zimě to je hrozný. Nechaj vás tam hodinu, dvě, dvanáct hodin stát nahýho v pozoru, ať je teplo, ať pálí slunce, ať je mráz, ať prší, chumelí, a teprve pak vám přidělí zakrvácené hadry.“ Velitel tábora pak nově příchozí vítal slovy: „Propuštění odsud je možné jen komínem.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Miloslav Čeřenský

Miloslav Čeřenský

Miloslav (Míťa) Čeřenský se narodil 18. října 1918 v Pardubicích, vystudoval obchodní akademii. Otec byl typograf, matka švadlena v domácnosti. Otec navázal během německé okupace spojení s výsadkářem Valčíkem v hotelu Veselka. Přes otce se odboje zúčastnil i Miloslav, který většinou působil jako spojka nebo podával různé informace. Po atentátu na Heydricha byl otec jako jeden z prvních z Pardubic popraven, a sice 4. 6. 1942 na Zámečku. Miloslav (Míťa) byl také zatčen, odsouzen a poslán do koncentračního tábora v Mauthausenu. Pracoval v kamenolomu a později jako písař. Strávil zde zbytek války. V roce 1945 (21. 5.) se vrátil zpět do Pardubic. Po válce nastoupil znovu do Východočeského elektrárenského svazu. V padesátých letech pracoval jako klempíř a poté dělal správce rekreačních míst (na chatě v Desné a na Luční boudě) a spravoval lyžařské vleky. V roce 1980 odešel do důchodu.

Mauthausen

Dostupné v: English | Česky

The complex of the camps around the small town Mauthausen Gusen in Upper Austria was built in 1938 and was intended especially for political opponents of Nazi regime and intelligentsia. All of them were supposed to be “exterminated by work.” The fatality rate was enormous, and according to some sources, there were 320,000 casualties. The prisoners died from exhaustion during unimaginably difficult work in the nearby quarries and industrial companies. For example, they had to carry stone blocks weighing almost fifty kilograms along the infamous Mauthausen stairs. The prisoners that were incapable of work were systematically liquidated in the gas chamber. Out of eight thousand Czechoslovaks imprisoned in the camp only a half of them survived. Within the retaliatory measures after the assassination on Reinhard Heydrich, 261 Czechoslovak resistance fighters and their families including children were executed by a shot to the back of the head on October 24th, 1942. Two other mass executions of Czechoslovaks ocurred in January 1943 and February 1944.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo