Jevišovka
Jevišovka, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Uncle Slunský

Dostupné v: English | Česky

Not only the departure but also the occasional coming back to their original homes was very exacting for the former inhabitants of the Croatian villages. One the one hand, there were bureaucratic obstructions. After the erection of the Iron Curtain, the Croatian villages found themselves in the border zone and entering the villages was possible only with permission. On the other hand, returning to a home that was no longer that person’s home amounted to a huge psychic strain. “Uncle Slunský had a tavern. Once he came back to Frélichov to take a look. He had also been forced to leave his horses there. On the way there, he met the Czech who had confiscated his property; the man was with the horses that once used to belong to my uncle. When my uncle saw his horses that he had once held so dear, he took them by their necks and went mad. He couldn’t bear to see those horses that he loved so much knowing that they did not belong to him anymore. It took away his reason. It was a very sad story.”

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Josef Regen

Josef Regen

Josef Regen was born in 1929 in Croatian Frélichov (present-day Jevišovka) in southern Moravia. His native language is Croatian; in the First Republic era he learned Czech in school. After the takeover of the Sudetenland he attended a German school. During the war he learnt the watchmaker's trade in Mikulov, and this trade became his lifelong occupation. In 1949 his family was moved out of Frélichov. His father refused the relocation to northern Moravia, and he therefore remained in Rajhradice near Brno. The family had to face many difficulties inflicted on them by the communist regime due to their origin. After 1989 Josef Regen became actively involved in the life of the Croatian community through the Association of Citizens of Croat Descent in the Czech Republic. At present he lives in Brno. He still speaks the Moravian dialect of Croatian actively and very well.

Jevišovka

Dostupné v: English | Česky

Obec, nacházející se na soutoku řek Dyje a Jevišovka, se až do roku 1950 jmenovala Frélichov a byla osídlena převážně chorvatským obyvatelstvem. Chorvati přišli na jižní Moravu v 16. století, když prchali před Turky postupně dobývajícími Balkán. Na moravsko-rakouských hranicích je místní vrchnost usídlila v několika zpustlých a vylidněných obcích, oni je zvelebili a hospodářsky pozvedli. Chorvati, žijící se svými českými a německými sousedy, si po staletí udrželi vlastní jazyk, kulturu, tradice a zvyky. Po záboru Sudet museli narukovat do německé armády, což se stalo záminkou k jejich vysídlení po únoru 1948. V nově osidlovaném pohraničí pro původní starousedlíky už nebylo místo.

Jevišovka

Na tomto místě

Červená karkulka na bílém sněhu

Červená karkulka na bílém sněhu

Stefanie Marek
Dnes nás budou stěhovat

Dnes nás budou stěhovat

Marie Čtvrtlíková
Chorvatský kiritof

Chorvatský kiritof

Magdalena Czehowská
Strýc Slunský

Strýc Slunský

Josef Regen
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo