Plzeň, Nová Hospoda
Dembovský family's house · Nová Hospoda, 318 00 Plzeň-Plzeň 3, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo
  • Kvíz

Američtí vojáci ze mě udělali kuřáka

Dostupné v: English | Česky

Luděk Dembovský vzpomíná, jak se v květnu 1945 do jejich domu v Nové Hospodě nastěhovali vojáci americké armády. Museli totiž zajistit celé osvobozené území a dům si vybrali jako své stanoviště v obci. „Před vrátky měli džíp, který trvale běžel, jen se do něj doléval benzin. Džíp sloužil jako elektrárna. Do domu vedly kabely, v patře měli postavenou vysílačku,“ vzpomíná pamětník. Vysílačkou udržovali kontakt s ostatními jednotkami. Soužití s americkými vojáky prý bylo velmi příjemné. Luděk Dembovský chválí především jejich zásoby potravin. „A taky cigára. To byla jedna z věcí, která na mě měla negativní dopad, protože jsem se tehdy kvůli nim naučil kouřit a drželo mě to pak mnoho let. Přestal jsem až někdy v sedmdesáti. Tehdy taky byla jiná doba. V každém filmu někdo, například Oldřich Nový, potahoval z dlouhého cigára. Kouření bylo prostě součástí životního stylu,“ shrnuje Luděk Dembovský, kterému tehdy bylo patnáct let.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Luděk Dembovský

Luděk Dembovský

Luděk Dembovský se narodil 11. prosince 1929. Jeho otec pracoval jako úředník v Městském pohřebním ústavu v Plzni a rodina přímo v objektu ústavu získala služební byt. Krátce před vypuknutím války se přestěhovala do nedaleké obce Nová Hospoda. Zde Luděk zažil válečné bombardování i příjezd americké armády. Jejich dům si američtí vojáci vybrali za své stanoviště. Luděk se s Američany dokonce podíval do Hitlerova sídla v německém Berchtesgadenu. Od roku 1948 studoval elektrotechniku na ČVUT v Praze. V listopadu 1953 nastoupil základní vojenskou službu u Pomocných technických praporů. V průběhu vojny začal pracovat v národním podniku Armastav v Plzni, později se skupinou vojáků-vysokoškoláků připravoval stavbu několika vojenských letišť, například v Čáslavi, Plzni a Mošnově. V roce 1956 začal učit na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Praze. Kvůli politickým názorům však musel školu v roce 1970 opustit a vrátil se k elektrotechnické praxi. Od roku 1972 až do sametové revoluce v roce 1989 pracoval v Agropodniku Praha-západ. Následně založil soukromou firmu, která úspěšně funguje dodnes.

Plzeň, Nová Hospoda

Dostupné v: English | Česky

The first recorded written mention of the community of Nová Hospoda dates back to 1713 when Hospoda Zeleného dvora (Green Yard Inn) and four more cottages were built, hence the name of the community. The number of inhabitants in Nová Hospoda grew steeply due to the mining activities in the vicinity in the 18th century. Administratively, the community was part of the nearby Vejprnice. It was annexed to Plzeň in 1950.

Plzeň, Nová Hospoda

Na tomto místě

Američtí vojáci ze mě udělali kuřáka

Američtí vojáci ze mě udělali kuřáka

Luděk Dembovský
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo