Praha 1, Na Poříčí 26
Divadlo Archa · Na Poříčí 1047/26, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Divadlo, které zbylo

Dostupné v: English | Česky

Meziválečný avantgardní divadelník Emil František Burian strávil válečné roky 1941–1945 v zajetí nejprve v Terezíně a později v koncentračních táborech. Jen zázrakem přežil potopení lodi Cap Arcona ve vodách Baltského moře. Do Prahy se vrátil až v druhé polovině května 1945, a to díky osobní záchranné výpravě jednoho z mladých sympatizantů jeho divadla Antonína J. Liehma. Přivezl Buriana do Prahy a ten, navzdory prožitým hrůzám a špatnému fyzickému stavu, se chtěl okamžitě vrhnout do práce. V té době probíhalo přerozdělování pražských divadelních scén a E. F. Burian doufal, že dostane zpátky původní prostory Divadla D34 v Mozarteu. To však již bylo obsazeno. Jediná volná adresa byla Na Poříčí 26, kde mu už v roce 1938 poskytla Legiobanka náhradní působiště. A teď, v čase svobody, se sem musel uchýlit znovu. „On když se vrátil, to už bylo přece jenom tři neděle po válce. Tak šel do toho sálu na Poříčí a dal mu název Divadlo, které zbylo,“ vysvětluje jeho tehdejší spolupracovník Antonín J. Liehm. Později se Burian vrátil k názvu D46 podle roku dané sezony. Jeho první inscenací po návratu byl Romeo a Julie s podtitulem Sen jednoho vězně. Shakespearovu předlohu zpracoval se zkušeností koncentračního tábora. A jako první poválečný voiceband připravil verše Františka Hrubína. „Ten bydlel na Žižkově a já jsem k němu chodil každý den pro nové stránky a nosil jsem je do divadla. A Burian to rovnou zkoušel,“ vypráví A. J. Liehm. Voiceband se jmenoval Jobova noc.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Antonín J. Liehm

Antonín J. Liehm

Antonín J. Liehm se narodil 2. března 1924 v Praze. Vyrůstal na Žižkově, jeho tatínek byl advokát. Před válkou se seznámil s Emilem Františkem Burianem a zapojil se do mimodivadelních aktivit kolem jeho divadla. Po maturitě v roce 1944 musel na nucené práce do zemědělství ve východních Čechách. Na sklonku války se vrátil do Prahy. Ve dnech Pražského povstání pracoval jako tlumočník pro Mezinárodní červený kříž. V polovině května zorganizoval záchrannou výpravu, která přivezla do Prahy zbídačeného Buriana, který přežil koncentrační tábor a zázrakem se zachránil v Baltském moři z bombardované lodi. Po návratu E. F. Burian založil časopis Kulturní politika a řídil ho společně s A. J. Liehmem. Pamětník se zapsal ke studiu na Vysokou školu politickou a sociální, ale kvůli práci v časopise studium nedokončil. Krátce pracoval i v tiskovém odboru ministerstva zahraničí. V roce 1949 bylo vydávání časopisu úředně ukončeno a brzy dostal výpověď i na ministerstvu. V roce 1950 pamětník nastoupil na dvouletou vojenskou službu. Po návratu pracoval v zahraniční redakci ČTK až do rehabilitace v roce 1956, která mu umožnila návrat do původního zaměstnání na ministerstvu. V roce 1960 se stal redaktorem Literárních novin a významně se podílel na jejich proměně z ideologického týdeníku v nejčtenější časopis a symbol liberální atmosféry pražského jara. Po srpnové okupaci se rozhodl opustit Československo a pokračovat v práci ze zahraničí. Ve Francii požádal o azyl, přednášel na mnoha evropských i amerických univerzitách. Od doku 1970 žil v USA. Průběžně spolupracoval s římskými Listy Jiřího Pelikána. V první polovině 80. let se vrátil do Francie a založil vlastní mezinárodní kulturně-politický časopis Lettre Internationale, který postupně začal vycházet v devíti jazycích, po roce 1989 i česky. Jeho účast v obnovovaných Literárních novinách v roce 1990 vydavatel odmítl. A. J. Liehm vydal řadu publikací rozhovorů s předními osobnostmi evropské i české kultury, zejména Rozhovor (1966), Generace (1969/1988), Ostře sledované filmy (1974). V roce 2002 vyšla jeho vzpomínková kniha Minulost v přítomnosti. K jeho devadesátým narozeninám vyšel kompletní soubor jeho článků v Listech pod názvem Názory tak řečeného Dalimila.

Praha 1, Na Poříčí 26

Dostupné v: English | Česky

Dvě sousední budovy v ulici Na Poříčí vybudovala původně Banka československých legií v letech 1921–1939. Jako první byla v letech 1921–1923 postavena budova s čp. 24, dnes známá jako Legiobanka. Projektoval ji slavný architekt Josef Gočár ve stylu rondokubismu. V letech 1937–1938 si pak banka nechala přistavět v sousedství druhou budovu — moderní funkcionalistický dům čp. 26, který navrhl architekt František Marek. V podzemních podlažích obou objektů sídlí divadlo. Prostory byly původně navrženy jako koncertní sál, ale v roce 1937 je Emil František Burian začal využívat pro svoje divadlo D34. Po přestávce v letech druhé světové války, kdy byl Burian vězněn, se sem jeho divadlo opět vrátilo. Od roku 1960 pod hlavičkou Divadlo E. F. Buriana působila jedna z repertoárových pražských scén. Na začátku 90. let prostor prošel náročnou modernizací podle návrhu architekta Ivana Plicky a divadelního scénografa Miroslava Meleny a od té doby zde působí Divadlo Archa s dvěma multifunkčními sály, které disponují v ČR ojedinělým technologickým vybavením.

Praha 1, Na Poříčí 26

Na tomto místě

Divadlo, které zbylo

Divadlo, které zbylo

Antonín J. Liehm
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo