Praha, Bartolomějská ulice
bývalá vyšetřovna StB a vazební věznice · Bartolomějská 306/7, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

I did not see myself as an informer

Dostupné v: English | Česky

In the 1970s and 80s, State Security (StB) often sought out young students from special-interest groups (tramps, Catholics etc.) to obtain as collaborators. They chose especially those who showed mental weakness and malleability when being interrogated for banal misdemeanours. This is hardly surprising considering the myths and stories of prisoners of the 1950s about State Security and their dread Bartolomějská Street central. In 1970 Petr Rádl, a student of the University of Economics, was detained and interrogated in connection with a scuffle in the train station pub: “I was awfully afraid. I knew things, say from Mucha's book Cold Sun, and I imagined the light shining in my face, the shouts and blows,” Rádl describes. Several months later he was contacted by State Security again and was invited to Bartolomějská Street. “When somebody said Bartolomějská, it was like a shot of ice down the back. I am a very nervous man, I was twenty at the time and I was completely devastated. The StB agent pulled out the thickest file possible and told me: ‛This is your case.’ It was clear to me that I was going to be expelled from school and that the only question was how much time in prison. I think they were trained to know how to impress. A lot of people were brave; I was completely goggle-eyed.” Petr Rádl did not go to prison; he successfully finished his studies and, under the code name Kolínský, regularly informed State Security mostly about his co-workers at Czechoslovak Railways. He ended his cooperation in a letter to his supervising officer in 1985. He is not aware of having hurt anyone directly, he says that he informed mostly on his communist superiors and reported various illegal dumps. He is ashamed of having cooperated and he is sorry that he failed to resist. His case file is preserved only in a torso.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Petr Rádl

Petr Rádl

Petr Rádl was born on the 14th of February 1950 in Kolín. His father, Ivan Rádl, was a lawyer, his mother Milena a teacher. In 1968–74 he graduated from the University of Economics in Prague, he then worked in various positions in Czechoslovak Railways. In 1970 he was interrogated for the first time by State Security (StB), soon after he began active cooperation. The information he gave them under code name Kolínský was supposedly mostly to highlight the current mood and relations at work. According to the official files, during 11 months in 1985, Rádl went to 80 meetings where he submitted 20 written reports. He cooperated with State Security from 1970 to 1985, when he ended his cooperation at his own request. As the reason he stated a large working load and the fact that he had revealed himself to his wife. The story of Petr Rádl has been made into a comics with the title Cleverer than Them in the book Ještě jsme ve válce (We Are Still At War), published by Post Bellum, Argo publishing and the Institute for the Study of Totalitarian Regimes in 2011.

Praha, Bartolomějská ulice

Dostupné v: English | Česky

Nejstarší název Benátská získala ulice od chudé čtvrti, která se v těchto místech nacházela, a podle nevěstince s názvem Benátky. Od konce 14. století do počátku 18. století ulice nesla jméno V Jeruzalémě nebo Jeruzalémská, protože právě na místě veřejného domu založil Jan Milíč z Kroměříže v druhé polovině 14. století Nový Jeruzalém, školu – seminář kazatelů a útočiště kajících se žen. Dnes jsou ve stejných místech budovy policie. Na konci 19. století zde působily řeholnice z Kongregace Šedých sester, které se staraly o nemocné a opuštěné. K úplnému vystěhování kláštera došlo v roce 1949. V tzv. kachlíkárně neboli „na Barťáku“ byla v roce 1947 zřízena věznice Národní bezpečnosti. Od října 1952 se rozšířila o Útvar výkonu vazby Praha 1, po dalším organizačním vývoji byla věznice v září 1963 zrušena. V roce 1950 měla kapacitu dvacet cel pro 120 vyšetřovanců. Byla však mnohonásobně překračována. Na cele stavěné pro 12 vězňů se tísnilo až 45 osob. Tzv. kachlíkára sloužila i jako Hlavní sídlo Státní bezpečnosti (Bartolomějská 14). Dnes objekt využívá Police ČR. Správa vyšetřování StB sídlila v Bartolomějské 10, kde vznikl po sametové revoluci v roce 1989 Ústav pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Vyšetřovací metody StB lze srovnávat se způsoby gestapa. Fyzické a psychické týrání byly zcela běžnými metodami výslechu. Budovou prošly desetitisíce vězněných československých občanů.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo