Písek, Školní statek Dobešice
ulička za statkem poblíž železničního přejezdu · Stanislava Maliny 351/1, Severní průmyslová zóna Písek-Číž…
  • Příběh
  • Místo

Kde vlastně podepsal písecký wehrmacht kapitulaci?

Dostupné v: English | Česky

Poslední dny druhé světové války byly i v Písku plné napětí. Městem procházely zástupy příslušníků SS, wehrmachtu i německých civilistů a uprchlíků ze Slezska, kteří mířili do americké okupační zóny. "Ve městě také byla jednotka wehrmachtu s osmi sty muži. Revoluční výbor v Písku se snažil eliminovat riziko excesů a požádal o pomoc americkou jednotku ve Strakonicích," vysvětluje písecký rodák Richard Praus, který tu dobu sice prožil jako dospívající chlapec, ale soukromým badáním v pozdějších letech zjistil řadu podrobností. Americká armáda se zastavila na určené demarkační linii před Pískem, Sověti však byli stále v nedohlednu. Proto Američané vyslali do města zvláštní jednotku, která tam dorazila 6. května 1945 v odpoledních hodinách. Její velitel kapitán Kermit G. Bernard se pak setkal s velitelem písecké posádky wehrmachtu kapitánem Kreuzem, společně předjednali text kapitulace a o hodinu později ji podepsali. "Tradičně se uvádí, že to bylo v Dobešicích u přejezdu nebo u statku," podotýká Richard Praus. Přesné místo se mu však nepodařilo zjistit ani z nedávno získaných unikátních snímků, které na historické schůzce pořídil písecký fotograf Vladimír Langhans.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Richard Praus

Richard Praus

Narodil se 25. května 1933 v Písku a tam také zažil konec druhé světové války. Jeho otec byl ředitelem lesnické školy a po válce odešel i s rodinou do Ústí nad Labem. Richard tam maturoval na gymnáziu a po absolvování základní vojenské služby nastoupil do městského štábu civilní obrany. V roce 1964 se přestěhoval do Prahy, kde pracoval jako odbytář v národním podniku Potrubí. Po revoluci v roce 1989 se začal soukromě věnovat napravování obrazu minulosti. Díky jeho úsilí vzniklo v Písku několik památníků připomínajících podíl americké armády na osvobození Československa v roce 1945. Podařilo se mu také zachránit unikátní soubor fotografií ze dnů osvobození, jejichž autorem je písecký fotograf Vladimír Langhans. Prausova badatelská a dokumentační činnost vyústila v založení občanského sdružení Buddies, které tyto aktivity zastřešuje.

Písek, Školní statek Dobešice

Dostupné v: English | Česky

Za Pískem ve směru na Chlaponice se 6. května 1945 setkali představitelé americké armády a německého wehrmachtu, aby svými podpisy stvrdili kapitulaci Němců. Tento akt se s největší pravděpodobností odehrál u železničního přejezdu v odbočce za Školním statkem Dobešice, který však vznikl až v 50. letech.

Písek, Školní statek Dobešice

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo