Písek, Přemyslova ulice
Přemyslova 228/5, 397 01 Písek, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Setkání českých kluků s ruským vojáčkem

Dostupné v: English | Česky

Ve dnech osvobození v květnu roku 1945 se v Písku setkaly dvě armády, americká a ruská. S Rudou armádou přijel do města chlapec, asi desetiletý. V rubášce jak ruský voják, u pasu ostře nabitá pistole. "Davaj velociped!!" zavelel českému chlapci, svému vrstevníkovi s bicyklem. "Klukovi se nechtělo," vzpomíná pamětník tohoto setkání, Richard Praus, tehdy sám chlapec. "Za nás kolo bylo něco!" Ale ruský kluk měl zbraň a několikrát vystřelil do vzduchu. Rozhodl se, že kolo získá stůj co stůj - a také ho získal. "Ten kluk ho nakonec dal dobrovolně, bylo jasné, že tady jde o život," vysvětluje Richard Praus. Kdo byl onen chlapec? To už se asi nikdo nedozví. "Já se tomu ruskému chlapci nedivím, že se choval takhle. Jemu možná povraždili celou rodinu a táhl s armádou. Viděl smrt všude kolem. Na něj to všechno působilo úplně jinak než na nás, kluky, kteří jsme žili v klidu v Protektorátu."

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Richard Praus

Richard Praus

Richard Praus pochází z Písku, kde jako třináctiletý chlapec v roce 1945 zažil konec 2. světové války. Dodnes vzpomíná na osobní setkání nejprve s americkými a později i ruskými vojáky, kteří se na demarkační linii procházející Pískem setkali. Jeho otec byl ředitelem lesnické školy a po válce odešel i s rodinou a dospívajícím Richardem do Ústí nad Labem. Vojnu absolvoval Richard Praus u chemické roty v Praze, v objektech Břevnovského kláštera. Natrvalo se do Prahy přistěhoval až v roce 1964 a pracoval jako odbytář v N.p. Potrubí. Po revoluci v roce 1989 se začal soukromě věnovat napravování obrazu minulosti. Inicioval v Písku několik památníků připomínajících podíl americké armády na osvobození Československa v roce 1945. Podařilo se mu zachránit unikátní soubor fotografií ze dnů osvobození, jejichž autorem je písecký fotograf Langhans. Prausovo úsilí postupně přerostlo v založení občanského sdružení Buddies, které podobné aktivity zastřešuje.

Písek, Přemyslova ulice

Dostupné v: English | Česky

Ulice na Pražském předměstí zvaném též Portyč, jedné z nejstarších částí města poblíž řeky Otavy. Těsně ústící do Pražské ulice, po níž do města přijely v květnu 1945 americké jednotky.

Písek, Přemyslova ulice

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo