Dobříš, zámek
Pražská, 263 01 Dobříš, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Propusťte zavřené spisovatele

Dostupné v: English | Česky

Po Stalinově úmrtí a 20. sjezdu KSSS, kde byl „odhalen kult osobnosti“, nastalo kolem roku 1956 krátké období určité kulturní oblevy. Kritické hlasy zaznívaly i na oficiálních setkáních spisovatelů. Na jedno takové setkání s „mladými umělci“ byl pozván i tehdy dvacetiletý Václav Havel. Připravil si při té příležitosti diskusní příspěvek: „Asi nejostřejší byla myšlenečka, že by měli propustit zavřené spisovatele a že by měli umožnit publikaci těm nezavřeným, jako Černý, Chalupecký, jmenoval jsem různé… A trošku jsem se posmíval tomu květňáckému hnutí všedního dne, oni jako by objevovali všední život a tím se začali vzdalovat té oficiální socialisticko-realistické kultuře. Tak jsem se trošku pokoušel ukazovat, že už to někdo dělal dávno před nimi – civilismus, Skupina 42 a další. A proč ti nesmějí vycházet a být publikováni?“ Rebelantské vystoupení tehdy neznámého mladíka náležitě zvedlo ze židle zasloužilé komunistické kulturtrégry. Slovo si vzala Marie Pujmanová. „Že prý v Maďarsku v těchto dnech řádí fašistické bandy, které statečně pomáhá potlačit sovětská armáda. A že v té době se já bavím o nějakých údajně zavřených básnících (myslel se tím Zahradníček, Renč a jiní). A já jsem před tím plénem opáčil, že jestli si myslí, že není vhodná doba na rozpravu o poezii, tak nemají pořádat konferenci o poezii, že ano…“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Václav Havel

Václav Havel

Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze Václavu a Boženě Havlovým. Rodině patřil palác Lucerna a Barrandovské terasy, bohémský strýc Miloš založil barrandovská filmová studia. Od dětství se Václav Havel zajímal o umění i veřejné dění, chodil do skauta (přezdívka Chrobák). Po roce 1948 byl rodině zabaven majetek. Komunisté Havlovi nedovolili kvůli „buržoaznímu" původu studovat gymnázium, vyučil se tedy v oboru chemický laborant a střední školu s maturitou dokončil r. 1954 večerně. Poté se marně hlásil na vysokou školu humanitního zaměření, mezitím byl v letech 1955-1957 zapsán jako student na Ekonomické fakultě ČVUT. Havlovy umělecké začátky jsou spojeny s literární skupinou Šestatřicátníci, která od počátku fungovala nezávisle na tehdejším oficiálním kulturním dění. Po absolvování povinné vojenské služby začal pracovat jako jevištní technik, posléze se stal dramaturgem a kmenovým autorem Divadla Na zábradlí a také jedním z nejznámějších a v zahraničí nejhranějších československých dramatiků. V roce 1964 se oženil se svou dlouholetou láskou Olgou Šplíchalovou. Havlovo kritické vystoupení na IV. sjezdu Svazu čs. spisovatelů v roce 1967 předznamenalo jeho angažmá během pražského jara. Po roce 1968 byly jeho hry zakázány a Václav Havel se stáhl do ústraní. Krátká epizoda dělníka v trutnovském pivovaru se stala námětem jeho slavné hry Audience. Zlom v ojedinělých a roztříštěných protirežimních aktivitách znamenalo Prohlášení Charty 77. Václav Havel byl jedním z jeho autorů a stal se i jedním ze tří prvních mluvčích Charty. StB ho však již delší dobu sledovala a zajímala se o něj. Za Chartu 77 byl poprvé dlouhodobě vězněn, v roce 1977 strávil pět měsíců ve vyšetřovací vazbě a dostal trest 14 měsíců podmíněně za poškozování zájmů republiky v cizině. Nejdelší, tříleté věznění za své aktivity v čele Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) prožil v letech 1979–1982. V prosinci 1988 mohl legálně vystoupit na první povolené opoziční demonstraci v období normalizace na pražském Škroupově náměstí, ale necelý měsíc nato byl zatčen v souvislosti s demonstracemi během tzv. Palachova týdne. Sílící tlak mezinárodní a domácí veřejnosti přispěl k jeho předčasnému propuštění. V červnu 1989 stál u zrodu petice Několik vět. Po brutálním potlačení povolené studentské manifestace 17. listopadu 1989 spoluzaložil Občanské fórum a stal se neformálním lídrem sametové revoluce. 29. prosince 1989 byl Václav Havel ve Vladislavském sále Pražského hradu zvolen prezidentem tehdy ještě Československé socialistické republiky. Po rozpadu Československa byl dvakrát zvolen prezidentem České republiky. Jeho funkční období skončilo po 13 letech v roce 2003. Václav Havel zemřel 18. prosince 2011.

Dobříš, zámek

Dostupné v: English | Česky

Současná podoba zámku pochází z 18. století. Až do 2. světové války jej vlastnil šlechtický rod Colloredo-Mansfeldů. V roce 1942 jej vyvlastnili nacisté a poté sloužil jako sídlo zastupujícího říšského protektora Kurta Daluegeho. V roce 1945 přešel do vlastnictví československého státu a od té doby až do 90. let 20.století sloužil Svazu československých spisovatelů jako Domov spisovatelů. V 50. letech se zde sjížděli prominenti komunistického režimu, zámek hostil zahraniční, levicově smýšlející spisovatele, architekty, filmaře. V roce 1998 byl navrácen rodině Colloredo-Mansfeldů. V roce 1991 na zámku krátce bydlela herečka Adina Mandlová po svém návratu z exilu.

Dobříš, zámek

Na tomto místě

Propusťte zavřené spisovatele

Propusťte zavřené spisovatele

Václav Havel
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo