Sliač, letiště, Slovenská republika
dříve letiště Tri duby · 69, 962 31 Sielnica, Slovensko
  • Příběh
  • Místo

Svítil jsem a oni seskakovali

Dostupné v: English | Česky | Slovensky

Po vypuknutí Slovenského národního povstání byl Ján Bugel přidělen ke službě na vojenském letišti Tri Duby u Zvolena. Spal tehdy jen několik hodin přes den, v noci postával s baterkou u přistávací plochy a blikal na letouny. Na pomoc Slovenskému národnímu povstání z nich vyskakovaly desítky parašutistů ze SSSR. „Řekli nám, že nesmíme svítit, až když zaslechneme zvuk letadel nad námi. Tak jsem svítil a oni seskakovali. Občas někteří skončili na stromě, tak jsme je sundávali.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Ján Bugel

Ján Bugel

Jan Bugel se narodil 23. srpna 1923 v Kalništi na Slovensku. V roce 1943 dostal povolávací rozkaz a nastoupil na povinnou vojnu do slovenské armády. Ve Zvolenu sloužil jako spojka na útvaru a jako „pucflek“ nejprve veliteli divize, později německému vojenskému dozoru. Během Slovenského národního povstání v létě roku 1944 působil krátce na letišti Tri Duby a ve zvolenských kasárnách u týlové služby ve skladu, ze kterého vydával civilistům výstroj a výzbroj. Účastnil se například bitvy o Strečno. Na konci války se připojil k postupující československé armádě pod velením plk. Svobody, po zranění u Liptovského Mikuláše působil u polní policie, kde měl za úkol „čistit“ zákopy, zadržovat prchající Němce. Byl velitelem jedné části sběrného tábora pro Němce v Jihlavě. Po válce pracoval v pražské Tatrovce jako dělník, vstoupil do sociální demokracie. V šedesátých letech se stal vojákem z povolání, pracoval v Pardubicích na letišti jako velitel mobilizačního skladu. Zemřel v roce 2011.

Sliač, letiště, Slovenská republika

Dostupné v: English | Česky | Slovensky

Historie letiště sahá do roku 1936, kdy zde byla založena letecká škola a vybudován první hangár. Letiště sehrálo důležitou roli během Slovenského národního povstání v roce 1944. Již před jeho vypuknutím se v uzavřených hangárech opravovaly vyřazené stroje a připravovaly se na bojové využití. V době povstání byl velitelem letiště kpt. Belo Kubica. Od 25. 9. do 16. 10. probíhala na letišti přeprava 2. paradesantní brigády ze Sovětského svazu, celkem bylo přepraveno 1739 osob a 248 tun zbraní. Přistávala tu i anglická a americká letadla s materiální pomocí. Letiště bylo několikrát bombardováno. V roce 1968 převzala správu nad vojenskou částí letiště sovětská armáda, která jej využívala až do převratu v roce 1989.

Sliač, letiště, Slovenská republika

Na tomto místě

Pilot si spletl letiště

Pilot si spletl letiště

Ludvík Rapan
Při přistávání byl zpocený jako myš

Při přistávání byl zpocený jako myš

Tomáš Sedláček
Svítil jsem a oni seskakovali

Svítil jsem a oni seskakovali

Ján Bugel
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo