Roklanská chata
341 92 Modrava, Czech Republic · Národní park Šumava, Modrava 59, 341 92 Modrava, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Černé tabulky

Dostupné v: English | Česky

Eduard Hones (1937) z Horské Kvildy pracoval v padesátých letech jako lesní dělník na Šumavě, mimo jiné v oblasti Březníku nebo Roklanu, v tehdy zakázaném pásmu v bezprostřední blízkosti tzv. železné opony, kde byly tehdy usazeny roty pohraniční stráže. Vypráví o tom: „Zkraje to nebylo tak hlídaný. Proto potom udělali v třiapadesátém roce ty dráty. My jsme tady s otcem jezdili s koňma a museli jsme tahat dříví na Březníku, kde dělali ty průseky pro elektriku. Koně jsme měli přivázané v lese a u vojáků na Březníku nám dávali jíst. To bylo, než se udělaly ty dráty. Tam potom bylo to zakázané pásmo – černé tabulky. Tam se smělo dělat jen s hlídkou. To jsme pracovali a vojáci nás hlídali. Hajní vždy museli předem nahlásit, kde budeme který den dělat. Bydleli jsme na Roklanu, tam jsme měli postavené stáje, tahali jsme tam dříví a k nim jsme chodili i jíst. Oni dobře vařili a bylo to laciné. Někteří pohraničníci tam také přišli o život. Protože oni tam třeba přišli a počítali s tím, že se dostanou na druhou stranu. Museli chodit vždycky ve dvou. No a někdy jeden druhého odprásk a šel. Jmenovitě už nevím, ale vím o dvou nebo třech případech, tam nahoře.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Eduard Hones

Eduard Hones

Edurard Hones se narodil 12. 2. 1937 do početné rodiny lesního dělníka z Horské Kvildy, tehdy čistě německé enklávy na Šumavě. Za války musel otec narukovat do Wehrmachtu, odchodu na východní frontu se však vyhnul a šťastně se vrátil domů. Záhy nato Eda sleduje nucený i dobrovolný odchod mnoha svých sousedů a příbuzných do Německa. Někteří byli odsunuti, někteří odešli sami po náznacích excesů ze strany ozbrojených složek nebo proto, že viděli, kam se tato země začíná ubírat. Honesovi nakonec zůstali. Živí se těžkou prací v lese, mnohdy v bezprostřední blízkosti nechvalně proslulé železné opony, za asistence vojáků pohraniční stráže. Trasy převaděčů se prý Horské Kvildě vyhýbaly, ozvěny těchto událostí sem ovšem doléhají například z nedalekého Zadova.

Roklanská chata

Dostupné v: English | Česky

Najdeme ji v centrální Šumavě, v divoké lesnaté krajině, asi 1 km jižně od Medvědí hory a severozápadně od Novohuťských močálů a Modravské slati. Původní chata Klubu českých turistů byla postavena v roce 1936 vedle tzv. Roklanské hájovny, která dnes již nestojí. V padesátých letech se stala základem pro zřízení roty Pohraniční stráže Roklan, v bezprostřední blízkosti tzv. železné opony.

Roklanská chata

Na tomto místě

Kovbojka pod Roklanem

Kovbojka pod Roklanem

Mgr. František Mandák
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo