Srní, Hauswaldská kaple
zaniklé poutní místo · Národní park Šumava, Srní 23, 341 92 Srní, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Šumavské Lurdy

Dostupné v: English | Česky

V roce 1957 byl Emil Kintzl jako učitel poslán do obce Srní, v jejíž blízkosti se nacházela Hauswaldská poutní kaple. Emil Kintzl se tak stal svědkem, jak vojáci tuto kapli nacházející se ve vojenském újezdu Dobrá Voda v září 1957 podminovali a odstřelili. „V září 1957 se najednou ozvala velká rána. Později se zjistilo, že to vojáci vyhodili do povětří Hauswaldskou kapli. V roce 1946, když šli Němci do odsunu, nanosili do ní všechny svatosti. Nemohli si to vzít s sebou, nemohli to nechat v chalupách, tak to dali do té kaple, která jim byla blízká. Potom v padesátých letech, jak se začalo utíkat na Západ, tak bylo podezření, že v ní převáděči umísťují tzv. mrtvé schránky, kde si předávali zprávy. I když už to bylo ve vojenským prostoru, vyhodili vojáci na základě toho kapli do povětří. Pan Březina, srnský kostelník, tam šel a vyhrabal nepoškozenou sošku Panny Marie Lurdské, protože tam byla zázračná voda a říkalo se tam tomu Šumavské Lurdy. To byl zázrak! V srnském kostele je dodnes. Tak taková zvěrstva se tady děla. Že ani kostely a hřbitovy nenechali na pokoji. Prostě ve jménu ateismu. I když nevěřili, víry se strašně báli. V té době bylo na nedaleké Zelené Hoře padesát chalup. Ty nechali spadnout a ten kraj postupně pustl.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Miroslava Kolouchová
2014-06-27 22:20:44
Moc se mi líbí Vaše videa Zmizelá Šumava. Děkuji Vám i celému týmu za jejich natočení a přiblížení historie tohoto regionu širší veřejnosti
Ladislav Svoboda
2014-06-26 09:15:36
Byl to velice kvalitni ucitel a jsem pysny na to ze jsem mohl byti jeho zakem, v letech 60 tych
Emil Kintzl

Emil Kintzl

Emil Kintzl se narodil v roce 1934 v Praze-Nuslích. Po okupaci Československa v roce 1939 se rodina přestěhovala do Sušice. V květnu 1945 se stal svědkem osvobození města americkou armádou. Po válce vstoupil do skautu a o prázdninách roku 1948 se zúčastnil posledního tábora před zrušením skautingu, který se odehrával v prostředí nedávno vysídlených německých vesnic a usedlostí. Skautští vedoucí tenkrát ihned po skončení tábora překročili hranici a opustili republiku. Po maturitě začal studovat geometrii, ale natolik byl znechucen úskoky svazáků a poměry vůbec, že studium opustil a živil se rozvážením uhlí. Díky vlivu oblíbeného profesora však nakonec začal učit. Nejprve ve škole v Hartmanicích, přitom dálkově studoval v Plzni. Po návratu z vojny bylo ale jeho místo obsazené, a tak působil nejdříve v Srní a nakonec v Kašperských Horách. Vzpomíná na brutální devastaci regionu, rozstřílení celých vesnic ležících v tehdejším vojenském prostoru a jejich následné srovnání se zemí, plenění a ničení kostelů, kaplí i hřbitovů. V srpnu 1968 byl aktérem tragikomické situace, kdy se na návštěvě v německé Žitavě ocitl v důsledku invaze a uzavření hranic v týdenní německé internaci. Vyústěním neustálých konfliktů s režimem bylo v roce 1975 jeho vyhození ze školy. Čtrnáct let pak trávil v kotelně místního podniku jako topič a jeho dětem bylo znemožněno jakékoli studium. Kašperským Horám zůstal věrný, stejně jako svým celoživotním láskám ‒ skautingu, turistice, sportu, zvláště lyžování. Začal se zajímat o historii regionu a dnes je autorem dvou knih s touto tematikou.

Srní, Hauswaldská kaple

Dostupné v: English | Česky

Místo, kde stávala Hauswaldská kaple, je opředeno mnoha legendami a v devatenáctém století se stalo hojně navštěvovaným poutním místem. V roce 1820 tam byla postavena kaple Nanebevzetí panny Marie a v roce 1860 byla postavena další, větší kaple. Ta však byla už v roce 1867 pro špatnou stabilitu a pevnost uzavřena, ale hned na začátku dvacátého století občané blízké obce Srní nechali vystavět novou. Od roku 1952 vznikal v jejím okolí vojenský prostor Dobrá Voda a Hauswaldská kaple byla v roce 1957 podminována a odstřelena. Část zařízení bylo přeneseno do kostela v obci Srní. Občanské sdružení „Karel Klostermann – spisovatel Šumavy“ a Správa národního parku Šumava místo bývalé poutní kaple po pádu komunismu částečně obnovily a slavnostně otevřely v roce 2006.

Srní, Hauswaldská kaple

Na tomto místě

Šumavské Lurdy

Šumavské Lurdy

Emil Kintzl
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo