Praha, Pankrác, justiční palác
dějiště politických procesů · náměstí Hrdinů 1300/11, 140 00 Praha-Praha 4, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Vcítit se do psychiky nepřítele

Dostupné v: English | Česky

František Wretzl se 10. 7. 1944 sám přihlásil na gestapu v Petschkově paláci. Věděl totiž, že po něm gestapo jde, a chtěl tak předejít tomu, aby prohledávali byt, kde bydlel se svou matkou a kde ukrýval různé kompromitující věci. Mamince řekl, že jde jen podat nějaké svědectví a ať mu dá s sebou něco k večeři. Po tvrdém výslechu v „Pečkárně“ byl večer s dalšími vězni převezen do pankrácké věznice. Stáli nastoupeni na chodbě před celami, František měl už velký hlad a v kapse saka chléb s masem. Nakonec se odhodlal a přivolal pozornost dozorujícího esesáka. „Řekl jsem si, že se musím vcítit do jeho psychiky a jednat tak, jak by jednal on sám. Postavil jsem se do pozoru a řekl jsem hodně nahlas: ,Mám v kapse kus chleba, můžu si ho sníst?ʹ Chvíli mě pozoroval a pak mi to milostivě dovolil. Jenomže vězeň vedle mě měl taky hlad a chtěl, abych se rozdělil. Byl to risk, ale nakonec jsem mu kus dal a řekl, ať si to nacpe celé do pusy, aby si toho ten esesák nevšiml.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

František Wretzl

František Wretzl

František Wretzl, skautskou přezdívkou Baron, se narodil v roce 1919. Ve 30. letech vstoupil do katolického skautského sboru Legio angelica patera Metoda Klementa. Na podzim 1938 v Praze aktivně pomáhal českým uprchlíkům ze Sudet. Za války se zapojil do odboje v rámci Revolučních oddílů Junáka, za což byl zatčen gestapem a měsíc vyšetřován. Od srpna 1944 do dubna 1945 byl vězněn v Terezíně, posléze ve Flossenbürgu a Lengenfeldu. Absolvoval pochod smrti, zúčastnil se Pražského povstání. V současnosti je členem čestného Svojsíkova oddílu.

Praha, Pankrác, justiční palác

Dostupné v: English | Česky

V budově justičního paláce od roku 1933 sídlil krajský trestní soud, v období nacistické okupace se stal komplex budov sloužící gestapu a německému soudu symbolem útlaku českého obyvatelstva a likvidace protifašistického odboje. V letech 1948–1952 byl sídlem státního soudu a státní prokuratury a odehrávaly se v něm zmanipulované soudní procesy. Od roku 1952 využíval justiční palác Nejvyšší soud a generální prokuratura, které připravily celou řadu dalších politických procesů. V současnosti v budově sídlí vrchní soud.

Praha, Pankrác, justiční palác

Na tomto místě

Celý proces byl divadelní představení

Celý proces byl divadelní představení

Vladimír Hradec
Vcítit se do psychiky nepřítele

Vcítit se do psychiky nepřítele

František Wretzl
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo