Vykmanov I.
bývalý komunistický trestanecký pracovní tábor · 0242, 363 01 Ostrov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Utekl přede mnou zavřeným oknem

Dostupné v: English | Česky

Ve vězení skončil Jiří Stránský v roce 1953 kvůli kauze takzvaného Vlaku svobody, se kterou neměl nic společného. Udal ho jeho bývalý šéf, kterému hrozil trest smrti, a aby se zachránil, navymýšlel si historky o svých spolupracovnících. Přes zjevnou nesmyslnost obvinění byl Jiří Stránský odsouzen – díky své nezletilosti „jen“ na osm let. Prošel několika věznicemi, až se dostal do jáchymovského tábora Vykmanov, kde ho čekalo překvapení. „Přijel jsem a kluci hned na mě: ,Jirko, víš, kdo tady je? Franta Šilhart, ten, co tě sem dostal!ʹ Tak mě vedli tím dřevěným barákem a on tam seděl za stolem. ,Franto, hele koho ti vedeme!ʹ A on, jak mě viděl, vyskočil zavřeným oknem. Ještě jsem za ním volal: ,Franto, neblbni!‘“ Případ měl smířlivou dohru: Když se na konci padesátých let začaly prošetřovat některé nezákonné procesy, František Šilhart dosvědčil, že obvinění proti Jiřímu Stránskému byla smyšlená.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Vlak svobody

Vlak svobody

Dne 11. září 1951 vlak z Chebu do Aše místo zastavení projel stanicí v Aši vysokou rychlostí, prorazil hraniční závoru a pokračoval do Německa. Většina ze zhruba 110 cestujících, mezi nimiž byli studenti, pacienti z lázní i příslušníci StB, o akci předem nevěděla, 77 z nich se rozhodlo vrátit se do Československa.

Vykmanov I.

Dostupné v: English | Česky

Nejstarší z jáchymovských lágrů fungoval od počátku března 1949. Prvními obyvateli byla skupina vězňů z věznice Plzeň-Bory. Vězni v tomto táboře nefárali do šachet, ale pracovali na stavbě domů v Ostrově nad Ohří, někteří i v místním projektovém ústavu. Na místě tábora dnes stojí věznice Ostrov nad Ohří.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo