Rychnov u Jablonce nad Nisou
standpoint of a mobilised regiment · Rychnov u Jablonce nad Nisou, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Fuj, česká svině!

Dostupné v: English | Česky

Vojáku Pavlu Dimunovi v roce 1938 zbývalo pouhých čtrnáct dní do civilu, když byla vyhlášena mobilizace. Pluk, do něhož byl zařazen, se vydal na pochod a zastavil se až v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Jablonec očekával příjezd předáka sudetských Němců Konráda Henleina a vojáci měli zakázáno použít proti komukoli násilí. Drželi dohled na okraji města a museli snášet trpkosti od šestiletých děvčátek, která na ně plivala s nadávkami: „Fuj, česká svině!“ V pluku Pavla Dimuna bylo také šestnáct sudetských Němců. Tito vojáci sebrali náboje i zbraně a dezertovali. Později svou vlastní jednotku dokonce napadli.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Pavel Dimun

Pavel Dimun

Narodil se 17. června 1914 ve slovenské obci Habura. Ve svých dvaceti letech tam byl s ostatními vesničany vyšetřován kvůli vzpouře. V roce 1938 zažil v řadách Československé armády mobilizaci, v následujícím roce byl demobilizován. O dalších pět let později se dobrovolně přihlásil do zahraniční armády Ludvíka Svobody. Bojoval například pod velením štábního kapitána Ludvíka Engela nebo podporučíka Bedřicha Reicina, pozdějšího komunistického pohlavára, který při čistkách ve straně skončil na popravišti. Pavel Dimun získal medaili Za chrabrost a Československý válečný kříž. Po válce se však jako přesvědčený komunista, který odmítal vstoupit do strany, stal nepohodlným a byl uvězněn. K devítiměsíčnímu nepodmíněnému trestu mu pomohl prokurátor Karel Vaš, s kterým se přitom osobně znal z fronty.

Rychnov u Jablonce nad Nisou

Dostupné v: English | Česky

The town of Rychnov u Jablonce nad Nisou, (German: Reichenau), lies in the District of Jablonec nad Nisou in the Liberec Region. During WW2, an internment camp for political prisoners operated in Rychnov; this became a branch of the Gross-Rosen concentration camp in 1944. Rychnov experienced a dramatic change in 1945, as the town lay on the former border of language regions. The inhabitants, almost exclusively German until 1918, were almost all deported to Germany. Because of its location and its connection to the main railway line, the concentration camp was chosen as the gathering place for the deportation not only of the Rychnovers, but also of all Germans in the Jablonec district.

Rychnov u Jablonce nad Nisou

Na tomto místě

Fuj, česká svině!

Fuj, česká svině!

Pavel Dimun
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo