Praha 1, kavárna Slavia
Národní 1012/1, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Jiří Kolář byl ten pán od vedlejšího stolu

Dostupné v: English | Česky

V 50. letech se Václav Havel rád scházel se svými přáteli z literární skupiny Šestatřicátníci v kavárně Slavia, kde debatovali o umění a literatuře. „Scházeli jsme se tam většinou v sobotu v poledne. Tou dobou jsme velmi ctili Jiřího Koláře a toužili jsme se s ním setkat.“ Nakonec vybrali ze svého středu Violu Fischerovou, aby Kolářovi zatelefonovala, a ten je pak pozval k sobě na návštěvu. „Tak jsme přišli k němu, a co nevidíme – pána, který před chvílí seděl u vedlejšího stolu a kterého jsme dobře znali jako štamgasta. Oni se tam také v tu dobu scházeli, Fuka, Hiršal a další. Tak jsme pak začali sedávat společně.“ Jiří Kolář byl pro Václava Havla a jeho přátele důležitou osobností. „Byl to takový kazatel, měl velmi vysoké nároky na umělce. Pod jeho vlivem jsme odmítali jakékoli vážnější kompromisy, tvořili jsme podzemí nikoli z donucení, ale volbou.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Václav Havel

Václav Havel

Narodil se 5. října 1936 v Praze Václavu a Boženě Havlovým. Rodině patřil palác Lucerna a Barrandovské terasy, bohémský strýc Miloš založil barrandovská filmová studia. Od dětství se zajímal o umění i veřejné dění, chodil do skauta (přezdívka Chrobák). Po roce 1948 byl rodině zabaven majetek. Komunisté Havlovi nedovolili kvůli „buržoaznímu“ původu studovat gymnázium, vyučil se tedy v oboru chemický laborant a střední školu s maturitou dokončil v roce 1954 večerně. Poté se marně hlásil na vysokou školu humanitního zaměření, mezitím byl v letech 1955–1957 zapsán jako student na Ekonomické fakultě ČVUT. Havlovy umělecké začátky jsou spojeny s literární skupinou Šestatřicátníci, která od počátku fungovala nezávisle na tehdejším oficiálním kulturním dění. Po absolvování povinné vojenské služby začal pracovat jako jevištní technik, posléze se stal dramaturgem a kmenovým autorem Divadla Na zábradlí a také jedním z nejznámějších a v zahraničí nejhranějších československých dramatiků. V roce 1964 se oženil se svou dlouholetou láskou Olgou Šplíchalovou. Havlovo kritické vystoupení na IV. sjezdu Svazu čs. spisovatelů v roce 1967 předznamenalo jeho angažmá během pražského jara. Po roce 1968 byly jeho hry zakázány a Václav Havel se stáhl do ústraní. Krátká epizoda dělníka v trutnovském pivovaru se stala námětem jeho slavné hry Audience. Zlom v ojedinělých a roztříštěných protirežimních aktivitách znamenalo Prohlášení Charty 77. Václav Havel byl jedním z autorů prohlášení a stal se jedním ze tří prvních mluvčích Charty. StB Václava Havla však již delší dobu sledovala a zajímala se o něj. Za Chartu 77 byl poprvé dlouhodobě vězněn, v roce 1977 strávil pět měsíců ve vyšetřovací vazbě a dostal trest 14 měsíců podmíněně za poškozování zájmů republiky v cizině. Nejdelší, tříleté věznění za své aktivity v čele Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) prožil v letech 1979– 1982. V prosinci 1988 mohl legálně vystoupit na první povolené opoziční demonstraci v období normalizace na pražském Škroupově náměstí, ale necelý měsíc nato byl zatčen v souvislosti s demonstracemi během tzv. Palachova týdne. Sílící tlak mezinárodní a domácí veřejnosti přispěl k jeho předčasnému propuštění. V červnu 1989 stál u zrodu petice Několik vět. Po brutálním potlačení povolené studentské manifestace 17. listopadu 1989 stál dva dny spoluzaložil Občanské fórum a stal se neformálním lídrem sametové revoluce. Dne 29. prosince 1989 byl Václav Havel ve Vladislavském sále Pražského hradu zvolen prezidentem tehdy ještě Československé socialistické republiky. Po rozpadu Československa byl třikrát zvolen prezidentem České republiky. Jeho funkční období skončilo po 13 letech v roce 2003. Václav Havel zemřel 18. prosince 2011.

Praha 1, kavárna Slavia

Dostupné v: English | Česky

Nejslavnější pražská kavárna je otevřena v novorenesančním Paláci Lažanských od roku 1884. Za první republiky se přeměnila na kavárnu ve stylu francouzského art deco. Z velkých oken je výhled na Pražský hrad, Vltavu a Malou Stranu. Tady se potkávali výtvarníci, spisovatelé, divadelníci a filozofové několika generací. V roce 1948 byla kavárna znárodněna, přesto se v 50. letech a v době normalizace po roce 1968 stala místem setkávání československé disidentské inteligence. Snad největšího věhlasu kavárna dosáhla na přelomu 50. a 60. let 20. století, kdy ji navštěvoval např. Václav Havel a ostatní členové literární skupiny Šestatřicátníci: Josef Topol, Věra Linhartová, Jiří Paukert – Kuběna, Viola Fischerová. Mladí literáti se zde setkali třeba s Jiřím Kolářem, Janem Werichem, Janem Grossmanem a dalšími.

Praha 1, kavárna Slavia

Na tomto místě

Jiří Kolář byl ten pán od vedlejšího stolu

Jiří Kolář byl ten pán od vedlejšího stolu

Václav Havel
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo