Praha, Opletalova ulice
benzinová pumpa · Opletalova 917/9, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Intelektuální benzinová pumpa

Dostupné v: English | Česky

Poté, co musel Jiří Stránský v šedesátých letech 20. století odejít z filmových studií na Barrandově, kde pracoval jako pomocný režisér a scenárista, pomohl mu barrandovský ředitel najít práci na dnes již neexistující benzinové pumpě v Opletalově ulici. „Moje přítomnost na tomto pracovišti způsobila, že se mezi lidmi rozneslo, že je to taková intelektuální pumpa. Díky této pověsti tam jezdili všichni diplomati, protože věděli, že je to jediné místo, kde se domluví i bez šoféra. Byla to také pumpa, na níž se poprvé v naší republice začaly prodávat za tuzexové bony oleje Shell. Pamatuji se, jak tam jednou přijel ředitel Shellu. Vyměnil jsem si s ním jen jednu německou větu, a on hned věděl, která bije. Potom za mnou často jezdil a vozil dárky našim dětem. Benzinová pumpa v Opletalově ulici inspirovala Stránského k napsání scénáře filmu Autorevue, který měl premiéru v roce 1966. V témže roce natočil Vít Olmer film o české šlechtě. „Přestože to byl černobílý film, tak mě zatáhli na odebírání krve, aby dokázali, že ji nemám modrou, ale červenou.“ Tento krátký film byl promítán v kinech před celovečerními snímky a díky tomu chodili k pumpě cizí lidé, kteří chtěli vidět místního šlechtice. Film byl prodán i do zahraničí. „Jezdili sem turisté s mapou Prahy kde byly Hradčany, Národní divadlo, Staroměstský náměstí a pumpa, kde šlechtic prodává benzin. Když jsem odmítl podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, tak mě znovu zavřeli. Obvinili mě, že jsem kradl benzin, což vůbec nebyla pravda. Takže jsem si ještě odseděl dva roky za rozkrádání národního majetku. Ale to já umím, sedět za něco, co vůbec není pravda.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Many More
2014-03-24 14:54:25
Co, prosím pěkně, přesně znamená věta: "Ve svých dílech s vězeňskou tematikou často pracoval."? Nemohu si pomoci, ale nějak mi to nedává smysl...
Jiří Stránský

Jiří Stránský

Jiří Stránský se narodil jako prostřední ze tří bratrů 12. srpna 1931 v Praze. Jeho otec, JUDr. Karel Stránský, byl významným pražským advokátem a měl šlechtické kořeny. Matka Božena, rozená Malypetrová, byla dcerou prvorepublikového politika Jana Malypetra. Za druhé světové války byl jeho otec v Osvětimi a po válce strávil dva roky ve vězení. V roce 1950 Jiřího Stránského z politických důvodů vyloučili ze střední školy a musel opustit Prahu. Živil se jako zeměměřič, později nastoupil do tiskového oddělení pražského propagačního podniku, kde pracoval až do odvodu na vojnu. V lednu roku 1953 byl Stránský odsouzen za velezradu k osmi letům odnětí svobody. Po podmínečném propuštění v roce 1960 pracoval jako kopáč u Vodních staveb, později jako externista Filmového studia Barrandov a jako zaměstnanec benzinové pumpy. V roce 1974 byl znovu uvězněn za údajné rozkrádání národního majetku. Literární tvorbě se Stránský věnoval již během středoškolských studií a rozhodnutí stát se spisovatelem se v něm utvrdilo během několika let strávených v pracovních táborech. Ve svých dílech s vězeňskou tematikou často pracoval. Je autorem a spoluautorem scénářů k televizním filmům. Řada jeho knih byla zfilmována. V letech 1992–2006 byl předsedou českého PEN klubu.

Praha, Opletalova ulice

Dostupné v: English | Česky

Benzinová pumpa národního podniku Benzina stávala v Opletalově ulici na místě dnešního domu s číslem popisným 9. V šedesátých letech dvacátého století zde pracoval scenárista a spisovatel Jiří Stránský. Dne 16. dubna 1969 si u této benzinové pumpy zakoupil čtyři litry benzinu student Jan Palach, který se několik hodin nato upálil na nedalekém Václavském náměstí.

Praha, Opletalova ulice

Na tomto místě

Intelektuální benzinová pumpa

Intelektuální benzinová pumpa

Jiří Stránský
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo