Strakonice, věznice okresního soudu
vyšetřovna StB · Smetanova 455, 386 01 Strakonice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Rozžvýkal důkazy

Dostupné v: English | Česky

V roce 1949 byl Jaroslav Kopáček pro napojení na protikomunistický odboj zatčen a převezen k výslechům na vyšetřovnu StB ve Strakonicích. Zatčení proběhlo velmi rychle, a proto se nestačil zbavit kompromitujících důkazů. Jeho výslech naštěstí přerušil příkaz k dalšímu výjezdu příslušníků StB, takže byl odveden na celu bez kontroly osobních věci. „Šoupli mě na celu, do tmy. Ještě jak jsem tam stál, tak jsem dostal přes hubu takový dvě facky, že jsem byl červenej, ještě v noci jsem měl teplotu,“ vzpomíná Jaroslav Kopáček, který stihl ve vazbě rozžvýkat adresy svých přátel, které měl v peněžence. Zachránil tím několik lidí před jistým kriminálem. „Všechno jsem to rozkousal. Něco jsem spolkl a něco jsem vyplivl a spláchnul.“ Pak následovaly do nekonečna se opakující několikaměsíční výslechy. Dnem i nocí stále stejné otázky. Příslušníci StB nenechali Jaroslava Kopáčka vyspat, najíst nebo napít, aby ho donutili podepsat vše, co potřebovali. „Tam dávali v určitou dobu večeři. Vzali mě na výslech před večeří, a večeři už jsem neměl. Dělali to schválně.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jaroslav Kopáček

Jaroslav Kopáček

Jaroslav Kopáček se narodil v roce 1929 ve Střelských Hošticích. Za války jeho rodina pomáhala ruským uprchlíkům a jen těsně unikla odhalení gestapem. Po válce nastoupil pan Kopáček do skautského oddílu a vyučil se svářečem. Začal pracovat ve strakonické zbrojovce, kde ho také zastihl komunistický převrat. Angažoval se proti nastupujícímu režimu, doma uschovával zbraně a s přáteli tiskli a roznášeli protikomunistické letáky. Pokusil se i prchnout za hranice. V devatenácti letech byl zatčen StB a u něj doma nalezli zbraně. Podle tehdejších paragrafů mu hrozil až trest smrti, nakonec ale dostal jen dvanáct let a byl zavřen do trestnice na Borech, kde strávil devět měsíců draním peří. Poté byl přeložen do lágru v Jáchymově. Rodiče se zasadili o to, aby Jaroslava pustili dřív, což se jim v roce 1955, v uvolněnější atmosféře po smrti Stalina a Gottwalda, povedlo. Jaroslav našel zaměstnání v továrně jako svářeč. Oženil se a měl čtyři děti, které jako zázrakem mohly i za komunistického režimu studovat. Z Polska převážel skautské časopisy a časopis Solidarność. Je členem Konfederace politických vězňů a dodnes je i činný ve skautingu.

Strakonice, věznice okresního soudu

Dostupné v: English | Česky

Od roku 1920 do listopadu 1950 byla u Okresního soudu ve Strakonicích věznice s kapacitou až šestapadesát vězňů, která spadala pod ministerstvo spravedlnosti. Od roku 1952 do roku 1954 spadala pod ministerstvo národní bezpečnosti. V únoru 1954 byla zrušena. V jejích prostorách se nacházela vyšetřovna StB. Dnes v budově stále sídlí okresní soud.

Strakonice, věznice okresního soudu

Na tomto místě

Rozžvýkal důkazy

Rozžvýkal důkazy

Jaroslav Kopáček
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo