Dubí, train station
Part of the Moldava Mountain Railway · Ruská-nádraží 327, 417 01 Dubí, Czech Republic
  • Story
  • Place

Kdo by nás v takovém stavu schoval?

Available in: English | Česky

V dubnu 1945 nastoupila Marieta Blochová, později Šmolková, se sestrou Hanou do transportu z koncentračního tábora v saském Oederanu. Netušily, kam jedou, ani jak blízko domova se brzy ocitnou. „Naložili nás na dobytčáky, dostaly jsme každá misku na polívku a krajíc chleba. Ve vagonu nás stálo dvě stě a v sezení jsme se střídaly. Některé misky jsme daly k dispozici, aby bylo aspoň kam se vyčůrat,“ vzpomíná Marieta. Pro vězeňkyně začalo nekonečné popojíždění ze stanice do stanice. Vlak pár hodin někde stál a pak zase přejížděl. Po jednom takovém přejezdu sestry poznaly, že jsou na nádraží ve svém rodném Dubí u Teplic. „Přemýšlely jsme, jestli by se nedalo utéct, když jsme to tam znaly. Ale byly jsme bez vlasů a na sobě jsme měly osvětimské šaty s vězeňským pruhem na zádech. Z nádraží je to do města dva kilometry, tak jsme se nakonec rozhodly zůstat. Kdo by nás v takovém stavu schoval?“ Po tak nelehkém rozhodnutí byly sestry Blochovy za pár dní z vlaku vyloženy až v Litoměřicích, odkud je s ostatními vězeňkyněmi hnali pěšky do ghetta v Terezíně. Tam se setkaly s otcem a dočkaly se osvobození.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Marieta Šmolková, rozená Blochová

Marieta Šmolková, rozená Blochová

Narodila se 10. srpna 1921 v Dubí u Teplic do židovské rodiny, která tam vlastnila továrnu na porcelán. Rodiče se brzy rozvedli a Marieta vyrůstala s otcem, zatímco její sestra Hana zůstala s matkou. Po záboru pohraničí v roce 1938 poslal otec Marietu z Prahy za matkou a sestrou do Brna. S nimi a matčiným druhým manželem se pak chystala emigrovat do Británie, ale odjet už nestihli. Po dvou letech strávených v Praze byli v prosinci 1941 všichni odtransportováni do Terezína a odtud na podzim 1944 do Osvětimi, kde byl manžel Marietiny matky okamžitě zastřelen. Sestry byly po týdnu přiděleny na práci v saském Oederanu. Jejich matka v Osvětimi zemřela na úplavici. V dubnu 1945 byly Marieta s Hanou převezeny zpět do Terezína, kde se setkaly s otcem a zůstaly tam do konce války. Po válce si pamětnice našla místo v zahraničním obchodě a vdala se za Jaroslava Šmolku, který také přežil holocaust.

Dubí, train station

Available in: English | Česky

The construction of the forty kilometers long railway from Most to Moldava via Dubí started in the latter half of the 19th century. Its principal purpose was to facilitate coal supplies to the neighboring Saxony from the promontory. The station in Dubí is a Y-turn, meaning that trains exited it in the same direction that they arrived. The end of the yard features an operational water crane that used to serve for pumping water to steam locomotives. A portion of the railway was declared national cultural heritage in 1998.

Dubí, train station

On this place

Who would have hid us in such a state

Who would have hid us in such a state

Marieta Šmolková (née Bl…
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password