Dubí, vlakové nádraží
součást Moldavské horské dráhy · Ruská-nádraží 327, 417 01 Dubí, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Kdo by nás v takovém stavu schoval?

Dostupné v: English | Česky

V dubnu 1945 nastoupila Marieta Blochová, později Šmolková, se sestrou Hanou do transportu z koncentračního tábora v saském Oederanu. Netušily, kam jedou, ani jak blízko domova se brzy ocitnou. „Naložili nás na dobytčáky, dostaly jsme každá misku na polívku a krajíc chleba. Ve vagonu nás stálo dvě stě a v sezení jsme se střídaly. Některé misky jsme daly k dispozici, aby bylo aspoň kam se vyčůrat,“ vzpomíná Marieta. Pro vězeňkyně začalo nekonečné popojíždění ze stanice do stanice. Vlak pár hodin někde stál a pak zase přejížděl. Po jednom takovém přejezdu sestry poznaly, že jsou na nádraží ve svém rodném Dubí u Teplic. „Přemýšlely jsme, jestli by se nedalo utéct, když jsme to tam znaly. Ale byly jsme bez vlasů a na sobě jsme měly osvětimské šaty s vězeňským pruhem na zádech. Z nádraží je to do města dva kilometry, tak jsme se nakonec rozhodly zůstat. Kdo by nás v takovém stavu schoval?“ Po tak nelehkém rozhodnutí byly sestry Blochovy za pár dní z vlaku vyloženy až v Litoměřicích, odkud je s ostatními vězeňkyněmi hnali pěšky do ghetta v Terezíně. Tam se setkaly s otcem a dočkaly se osvobození.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Marieta Šmolková, rozená Blochová

Marieta Šmolková, rozená Blochová

Narodila se 10. srpna 1921 v Dubí u Teplic do židovské rodiny, která tam vlastnila továrnu na porcelán. Rodiče se brzy rozvedli a Marieta vyrůstala s otcem, zatímco její sestra Hana zůstala s matkou. Po záboru pohraničí v roce 1938 poslal otec Marietu z Prahy za matkou a sestrou do Brna. S nimi a matčiným druhým manželem se pak chystala emigrovat do Británie, ale odjet už nestihli. Po dvou letech strávených v Praze byli v prosinci 1941 všichni odtransportováni do Terezína a odtud na podzim 1944 do Osvětimi, kde byl manžel Marietiny matky okamžitě zastřelen. Sestry byly po týdnu přiděleny na práci v saském Oederanu. Jejich matka v Osvětimi zemřela na úplavici. V dubnu 1945 byly Marieta s Hanou převezeny zpět do Terezína, kde se setkaly s otcem a zůstaly tam do konce války. Po válce si pamětnice našla místo v zahraničním obchodě a vdala se za Jaroslava Šmolku, který také přežil holocaust.

Dubí, vlakové nádraží

Dostupné v: English | Česky

Stavba čtyřicet kilometrů dlouhé železniční trati z Mostu do Moldavy přes Dubí začala ve druhé polovině 19. století. Jejím hlavním účelem bylo umožnit dodávky uhlí do nedalekého Saska. Úsek Most-Hrob byl otevřen 15. května 1877, úsek Hrob-Moldava v Krušných horách 6. prosince 1884 a přeshraniční provoz do saského Freibergu započal 18. května 1885. Koleje na úvraťovém nádraží v Dubí mají tvar písmene Y, což znamená, že nádraží má jen jeden vjezd. V roce 1998 byla část nádraží v Dubí prohlášena národní kulturní památkou.

Dubí, vlakové nádraží

Na tomto místě

Kdo by nás v takovém stavu schoval?

Kdo by nás v takovém stavu schoval?

Marieta Šmolková, rozená Bl…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo