Prague 7, the Trade Fair Palace and its surroundings
A gathering place for transports · Veletržní 1502/20, 170 00 Prague 7-Holešovice, Czech Republic
  • Story
  • Place

Dostali jsme na krk číslo

Available in: English | Česky

Paní Hošková a její rodiče byli zařazeni do jednoho z prvních transportů, které z Prahy odvážely tamní Židy do pracovních či vyhlazovacích táborů. „Rodina obvykle dostala takové oficiální předvolání. Byl to proužek papíru s číslem. Většinou je roznášel některý pracovník židovské obce večer po osmé hodině. To už jsme nesměli ven, takže jsme seděli doma. Tak jsme večer seděli, nastražené uši, poslouchali jsme, jestli někdo nejde po schodech. Protože po osmé hodině už k nám ani nikdo nemohl přijít na návštěvu.“ Transporty byly označeny písmeny. „My jsme byli v transportu L. Každý jsme navíc dostal přidělené svoje číslo. Tatínek měl číslo L518, maminka L519 a já L520. V jednom transportu bylo většinou tak tisíc lidí. Přidělená čísla jsme museli napsat, přišít nebo nějak připevnit na všechna naše zavazadla. A pak jsme dostali takovou kartičku na provázku a tu jsme měli na krku.“ Transport L byl naplánován na konec roku 1941. „Já s rodiči jsme do něj byli zařazeni v zimě 1941. Nastoupit jsme museli 7. listopadu v Praze-Holešovicích, určené místo byly haly, které patřily Radiopaláci. Každý transport nastoupil nejdřív tam.“ Během čekání některým zabavovali část věcí, jež měli u sebe. „Dali jsme peníze, které jsme ještě měli, klíče od bytu…“ Pobyt v Holešovicích většinou trval několik dní, někdy trochu déle. „My jsme tam byli tři dny. A potom jsme odjeli do Terezína. Nám tehdy řekli, že tam Židé budou jen soustředěni, že tam budeme pracovat a žít. Všichni jsme věřili, že to tam nějak přežijeme.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

Denisa Horakova
2025-02-23 22:36:42
Zajímavý příběh. Nedávno jsem koukala na Prima ZOOM na dokument v 2. světové války. Stále se snažím přijít na paní, která měla číslo 1111 na obleku. Prý to byla spisovatelka z Příbrami, ale zatím se mi nepodařilo nic najít.
Helga Hošková-Weissová

Helga Hošková-Weissová

Helga Hošková-Weissová se narodila 10. listopadu 1929 v Praze-Libni v asimilované židovské rodině. Po okupaci Československa se stali Weissovi obětí řady nacistických perzekucí, a nakonec byli v prosinci 1941 deportováni do terezínského ghetta. Tam strávili téměř tři roky, během nichž Helga namalovala více než stovku kreseb zachycujících každodenní život v Terezíně. Cyklus obrazů, známý pod názvem Maluj, co vidíš, je významným dílem a mimořádným historickým svědectvím. Začátkem října 1944 byla rodina Weissova transportována do Osvětimi. Zatímco tatínek zemřel v plynové komoře, Helga s maminkou byly posléze vybrány na práci do továrny na letadla v německém Freibergu. Odtud nastoupily v dubnu 1945 pochod smrti směřující do koncentračního tábora Mauthausen. Tam se dočkaly 5. května osvobození. Po válce Helga souběžně vystudovala střední grafickou školu a gymnázium a v roce 1950 nastoupila na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde studovala v ateliéru profesora Emila Filly. Během života se věnovala malířství a pedagogické činnosti. V roce 2009 dostala medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury, umění a výchovy.

Prague 7, the Trade Fair Palace and its surroundings

Available in: English | Česky

Between the streets Strojnická, Veletržní and Dukelských hrdinů in Holešovice in Prague, there were the dilapidated buildings of the old fairgrounds. During the Second World War, these buildings served as the gathering place for transports of Jewish families to concentration camps. The Central Office for Jewish Emigration would send a list of those who were summoned for the transport to the Jewish Community. On site, the employees of the Jewish Community collected property declarations, house keys, money and valuables from the Jews assigned for deportation to concentration camps. The first transport of about a thousand people was summoned on October 13, 1941. The Jews waited for several days crammed in the hall before they were taken to the nearby railway station in Bubny. After the war, the National Committee moved into some of the houses. Today, the Parkhotel is located on a part of the triangular plot.

Prague 7, the Trade Fair Palace and its surroundings

On this place

Compared to Auschwitz it was beautiful

Compared to Auschwitz it was beautiful

Ann Hyndráková, née Kovanicová
We received a number to be worn round our neck

We received a number to be worn round our neck

Helga Hošková-Weissová
We'd never see our luggage again

We'd never see our luggage again

Jana Dubová
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password