Mírov, věznice
původně středověký hrad · Mírov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Chlapci, latinsky, odteď všechno latinsky!

Dostupné v: English | Česky

V roce 1949 začala Státní bezpečnost zatýkat občany, u nichž se domnívala, že jsou napojeni na odbojovou skupinu Světlana. Stopa padla i na Jana Janků, byl zatčen, odsouzen na dvacet let těžkého žaláře, které si měl odpykat na Mírově. „Dali mě na komando smrti, tam byl návrat nežádoucí. Hlavně u kněží a lidí, kterých se chtěli zbavit. Spolu s dalšími vězni jsem kopal kanál. Jednou mi bachař Kamenský povídá: ,Janků, já se na to nemůžu dívat. Já za vás zodpovědnost brát nebudu.‘ Odvedl mě před dveře nemocnice, nechal mě tam stát a říká: ,Když vás zavřeli, tak ať se o vás postarají.‘“ Janků měl štěstí, že shodou okolností vznikala tou dobou na Mírově nemocnice. Chyběl v ní však lékárník, a tím se stal on. Součástí jeho práce bylo zajišťování chodu lékárny, obstarávání léků i asistence u menších zákroků. Jan Janků doprovázel řadu vězňů v posledních minutách jejich života, mnohým kněžím zajišťoval poslední pomazání. Jako hluboce věřící člověk se na Mírově sám aktivně účastnil duchovního života. Pomáhal při tajně svěcených mších, pašoval hostie, coby lékárník vyráběl víno potřebné pro bohoslužbu a kněžím je dával v lahvičkách od očních kapek. Hostie předával v lékovkách – práškovnicích. „Bylo to nebezpečné, protože chodily namátkové kontroly. Jednou nečekaně přišli. ,Janků, kde máte to víno?‘ – ,Jaký víno?‘ – ,My vám ho ukážeme.‘ Já jsem přišel do lékárny, a víno pryč. Naštěstí ho ukryl velitel nemocnice.“ Lékárník Janků se snažil získat pro vězně i vitaminy navíc. „Povedlo se mi získat povidla: napsal jsem do objednávky na recept „pulpa pruneri“ (švestková povidla), likvidátorka vyřizující objednávky léků pro věznici se dovtípila a do věznice poslala půl kila povidel. Tak říkám: ,Chlapci, latinsky, odteďka všecko latinsky!‘“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jan Janků

Jan Janků

Narodil se v roce 1921 v Hanušovicích v okrese Šumperk. Kolem roku 1936 se seznámil se skautským hnutím, jehož aktivním členem je dodnes. Po záboru Sudet v roce 1939 byla rodina nuceně přestěhována do Vrbátek u Přerova. Tam Jan dokončil studium na obchodní akademii, později byl zaměstnán v továrně na cukrovinky. Počátkem roku 1941 byl nuceně nasazen ve Wroclawi, v roce 1943 utekl zpět do protektorátu. V roce 1944 se dostal do Francie, kde pracoval jako řidič UNRRA. Po návratu do republiky se opět aktivně zapojil do skautského hnutí, pracoval jako skautský vedoucí. V květnu 1949 byl zatčen v souvislosti s likvidací odbojové skupiny Světlana. Více než rok strávil ve vyšetřovací věznici v Uherském Hradišti, kde byl brutálně „vyšetřován“ mimo jiné Aloisem Grebeníčkem. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen původně na doživotí, poté byl trest změněn na 20 let. Většinu trestu si odpykával ve věznici Mírov, kde se po jisté době stal lékárníkem. Pan Janků je hluboce věřící člověk a i v mírovské věznici se podílel na duchovním životě vězňů. V roce 1958 byl propuštěn. Po propuštění pracoval jako železničář. Od revoluce v roce 1989 se pan Janků aktivně věnuje připomínání osudů politických vězňů v 50. letech, účastní se přednášek a besed, vlastní rozsáhlý archiv.

Mírov, věznice

Dostupné v: English | Česky

Mírov je obec ležící v jižní části okresu Šumperk. Její dominantou je středověký hrad z poloviny 12. století. Tato opevněná stavba se stala součástí obranné soustavy chránící majetek olomouckého biskupa. Od konce 14. století sloužil hrad jako spolehlivé vězení pro provinivší se biskupské služebníky. Za protektorátu Čechy a Morava zde byli vězněni někteří odbojáři. Za komunistického režimu byl Mírov považován za jedno z nejkrutějších vězení pro politické vězně. Běžné bylo odpírání kontaktu s rodinou, léčby a léků a kruté mučení, které bylo příčinou úmrtí řady vězňů. Dnes je na hradě umístěna věznice Mírov se zvýšenou ostrahou, kde jsou mimo jiné oddělení pro doživotně odsouzené.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo