Praha, tzv. Domeček
bývalá komunistická vyšetřovna · Kapucínská 99/1, 118 00 Praha-Praha 1, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Na cele s generálem Píkou

Dostupné v: English | Česky

Václava Kříže zatkli dne 24. května 1948, když zběhl od své vojenské jednotky a pokusil se přejít státní hranice Československé republiky. Půl roku před soudním líčením byl držen a vyslýchán ve vojenské věznici v Praze na Hradčanech. Vyšetřovatelé se mu snažili dokázat, že v zahraničí prozradil orgánům americké vojenské zpravodajské služby vše, co věděl o československé branné moci, zejména o vojenském tajemství. Během pobytu na Hradčanech se Václav Kříž setkal s několika vězněnými vojáky RAF (Royal Air Force – vojenské letectvo britských ozbrojených sil) a s bývalými důstojníky z druhé světové války. Václav Kříž dodnes vzpomíná na náhodné setkání s generálem Heliodorem Píkou: „Když jsme měli rajony, museli jsme zametat chodby a cely důstojníků zavřených na Domečku. Tihle důstojníci a letci zatím vedle Domečku chodili pod kaštany, a než se vrátili, museli jsme mít hotovo. Jednou jsem zametal takovou malou celičku, najednou se ozvala rána a já tam byl zavřený. Říkám si, co budu dělat, když se za chvíli otevřely dveře a dovnitř vedli generála Píku. On byl v té době po operaci slepého střeva a míval samostatné vycházky. Věděl jsem, že ho tehdy z té nemocnice chtěli dostat pryč a odvézt na Západ, ale akce byla prozrazena. No a tak nás tam spolu zavřeli a my jsme se dali do řeči. Ptal se mě, za co tam jsem, a já mu o všem vyprávěl. On mi na to řekl: ‚Z toho si nic nedělej, horší je to se mnou. Chlapče, ty se svobody dožiješ, ale já ne, mě oddělají.‘ On to věděl. A taky tak to dopadlo. Chtěl mi dát nějaké cigarety, abych si to strčil do boty, ale já jsem nechtěl. Bál jsem se, že by to špatně dopadlo, protože jsme se při prohlídkách museli často i zouvat.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Václav Kříž

Václav Kříž

Václav Kříž se narodil 16. listopadu 1925 v Semicích u Písku. V únoru roku 1948 narukoval na vojnu a v květnu téhož roku se pokusil o útěk do zahraničí. Na hranicích byl zatčen a následně Státním soudem v Praze odsouzen k 15 letům těžkého žaláře. Prošel 11 lágry a věznicemi včetně uranových táborů na Jáchymovsku, Slavkovsku i Příbramsku. V červenci roku 1951 se spolu s Antonínem Polaneckým pokusil o útěk z tábora Svatopluk, po opětovném zatčení byl vyslýchán a týrán velitelem tábora Svatopluk a jeho pomocníky, následovaly tvrdé korekce a byl odsouzen k dalším pěti letům vězení. Od roku 1951 pobýval téměř šest let na uranovém lágru Vojna, celou dobu pracoval na těžbě uranu. Následkem těžké práce při těžbě uranu se u něho v roce 1957 projevil značný úbytek červených krvinek. Václav Kříž byl podmínečně propuštěn v květnu 1960. Vzhledem ke stykům s ambasádou USA a pro svou vězeňskou minulost byl stále sledován StB. Po roce 1989 založil v Blatné Spolek přátel USA, je členem Konfederace politických vězňů, pobočka Písek

Praha, tzv. Domeček

Dostupné v: English | Česky

Věznici spravovalo komunistické Ministerstvo národní obrany, sídlilo zde Obranné zpravodajství, vojenská obdoba Státní bezpečnosti. Nelidským utrpením zde při výsleších prošly stovky československých vojáků. OBZ je vinilo z velezrady a špionáže. V roce 1955 byla věznice zrušena a její bývalý sadistický velitel František Pergl, přezdívaný Suchá lípa, byl odsouzen na 15 let vězení mj. za týrání vězňů.

Praha, tzv. Domeček

Na tomto místě

Fackující dělník z ČKD

Fackující dělník z ČKD

Jaroslav Řičica
Na cele s generálem Píkou

Na cele s generálem Píkou

Václav Kříž
Noc hrůzy

Noc hrůzy

Miroslav Kácha
Roťák uměl dát facku, jako když do vás narazí stěhovací a…

Roťák uměl dát facku, jako když do vás narazí stěhovací a…

Antonín Husník
Vězeňské heslo: Vydržet!

Vězeňské heslo: Vydržet!

Tomáš Sedláček
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo