Habura
Miesto bitky počas 2. svetovej vojny · 559, Slovenská republika
  • Príbeh
  • Miesto

Habursko-čertyžné povstání

Dostupné v: English | Česky | Slovensky

V Habuře a nedaleké obci Čertyžné měl za první republiky úspěch v politické agitaci komunistický senátor, původně stavebník Štefan Fidlík. Nejeden mladík z obce se hlásil ke komunistům, revoluční ideologii, k heslům o svržení buržoazní, kapitalistické a vykořisťovatelské třídy. Bojovná až revoluční nálada místních, přítomnost státního exekutora ve vesnici a politický mítink agrárníků vyprovokovaly mladíky k jednodenní bitvě s místními četníky a politiky. Stalo se to v březnu roku 1935. Pavel Dimun, válečný veterán, vypráví, že v Čertyžné žil chudý hospodář, který státu dlužil na daních z pozemků. Vlastnil už jen poslední krávu, která živila jeho rodinu. Žádný úřad, kde žádal o pomoc, mu nevyhověl. Naopak. Do vesnice přijel státní exekutor, který před zraky vesničanů dlužníkovi krávu zabavil. Právě v té chvíli se ve vesnici konalo agitační schůzování politiků z agrární strany. V místním sále, kde to prý vřelo vzteky, někdo zhasl a sedláci se pustili do politiků, porvali se hlava nehlava, vypráví Pavel Dimun. Prý zpráskali i exekutora. Četníci, kteří se mobilizovali, zasáhli - pendreky mladíky z Čertyžné rozehnali a několik jich zavřeli snad do místní školy. Když se to dozvěděli mladíci z Habury, dostali vztek a vypravili se do Čertyžné na pomoc sousedům. Mezi naštvanými byl i Pavel Dimun. Rvačka prý přerostla ve vzpouru, mladíci přerušili četníkům spojení. Prý se jim podařilo osvobodit zavřené mladíky z Čertyžné. Nakonec se četníci dočkali posil z okolí a přijely údajně i jednotky až z Prahy. Vzpurné mladíky rozehnali, řadu z nich zatkli, včetně Dimuna: „Postavili nás do kruhu a postupně se začali vyptávat, kde jsem byl, co jsem dělal, co to bylo?! Říkal jsem, že nic nevím, že jsem nikde nebyl. Tak nás zřezali, až jsem se musel přiznat. Bylo nás asi patnáct. Navečer nás svázali po čtyřech a odvezli do věznice,“ vypráví Pavel Dimun, kterého drželi v cele v Košicích dva měsíce. Pak se přihlásil na vojnu a propustili ho.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Príbeh nie je súčasťou žiadnej trasy.

Komentáre

Neexistujú žiadne komentáre k príbehu.

Pavel Dimun

Pavel Dimun

Pavel Dimun se narodil 17. června 1914 ve slovenské obci Habura. V roce 1938 sloužil na hranicích v československé armádě, po vzniku Slovenského státu se účastnil nacistické operace Barbarossa, útoku na Rusko. V roce 1944 utekl do československé zahraniční armády na východní frontě. Bojoval v bitvách u Krajné Bystré, Stropkova na Ondavě, u Vyšného a Nižného Komárniku. Získal medaili Za chrabrost a Československý válečný kříž. Po válce se stal politicky nepohodlným a do vězení na devět měsíců nepodmíněně ho dostal někdejší komunistický vojenský prokurátor Karel Vaš, jeho dřívější velitel z východní fronty.

Habura

Dostupné v: English | Česky | Slovensky

Obec Habura sa nachádza necelých desať kilometrov od Medzilaboriec na hornom toku rieky Čertižňanka. Rozkladá sa vo výške od 350 do 700 m n. m.. Počas prvej svetovej vojny v obci rakúsko-uhorské vojsko zrekvirovalo povozy, kone, dobytok a zásoby jedla miestnych sedliakov. Obyvateľov vysťahovali do Maďarska, mužov odviedli na vojnu. Potom dedinu vypálili. Front sa v Karpatoch držal až do mája 1915. V roku 1935 sa tu odohralo tzv. habursko-čertižňanské povstanie. Miestni mladíci napadli agitujúcich politikov Agrárnej strany a exekútora. Bitku rozháňali mobilizovaní žandári, ktorí zadržaných surovo zmlátili. Počas 2. svetovej vojny sa obec a okolie stali strategickým operným bodom Wehrmachtu, ktorý sa v roku 1944 stretol s postupujúcou Červenou armádou a československou zahraničnou brigádou.

Zadajte, prosím, Váš e-mail a heslo
Zabudnuté heslo
Zmeniť heslo