La Sila
pohoří · Strada Statale 108bis, Sila National Park, 87055 San Giovanni in Fiore, Provincie Cosenza, Itálie
  • Příběh
  • Místo

Zjevení v horách

Dostupné v: English | Česky

Janu Wienerovi se v roce 1943 podařilo ještě s jedním polským vojákem uprchnout z italského internačního tábora Ferramonti u města Tarsia. Unavení a zesláblí muži se dostali do pohoří La Sila, asi 40 kilometrů jižně od tábora. Rozhodli se, že přepadnou jedno místní stavení a pokusí se získat nějaké jídlo. „Zaklepali jsme na dveře, ty se otevřely a objevila se biblická postava, krásný starší člověk s ještě černými vlasy a plnovousem. Zvedl jsem sekyru, přitáhl jsem toho chlapa k sobě a křičel jsem: ,Dej, pane, uove, vino, mangare!‘ On tu mou ruku klidně stáhl dolů, uvolnil nám dveře a řekl: ,Vstupte, jsme všichni synové Ježíše Krista.‘“ V domě bylo ještě několik žen a dětí a ty, když uviděly zbídačené uprchlíky, začaly hrozně křičet a lamentovat. „Neměly z nás strach, ale takhle křičely ze soucitu. Na sobě jsme měli místo košile vojenskou deku a naše žebra byla děsivě vystouplá.“ Jan Wiener a jeho polský přítel se po několika měsících dosyta najedli. Od pána domu dostali sirky a dvouhlavňovou brokovnici, aby si mohli lovit a upravovat potravu a vydali se na další cestu. „Vždycky jsem snil o tom, že se tam vrátím, protože to byli tak vlídní a přitom úplně chudí lidé. Poprvé jsme je navštívili s manželkou v roce 1968. Starý pán mě objal tak, jak to dělají Italové, plakal a volal: „On žije!“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jan Wiener

Jan Wiener

Jan Wiener se narodil dne 26. května 1920 v Hamburku v česko-německé buržoazní židovské rodině. Po okupaci v roce 1940 uprchl do Jugoslávie a po jejím napadení Němci plánoval odejít do Anglie. V Itálii byl zajat, ale napodruhé se mu podařilo utéct. Přešel frontu ke spojeneckým armádám v jižní Itálii, přihlásil se k letectvu a zbytek války strávil v řadách 311. československé bombardovací perutě RAF. Po válce se vrátil do Československa, pět let strávil v komunistickém vězení, poté emigroval do USA. Do své smrti žil střídavě v USA a Československu a vyučoval historii na různých univerzitách. V roce 2001 byl vyznamenán medailí Za zásluhy I. stupně. Jan Wiener zemřel na podzim roku 2010 v Praze.

La Sila

Dostupné v: English | Česky

Pohoří La Sila se rozkládá v centrální části jižní Itálie. Nejvyšším vrcholem je Monte Botte Donato (1930 m). Asi 40 kilometrů severně od pohoří La Sila se v letech 1940–1943 nacházel internační tábor Ferramonti Tarsia, určený pro Židy, válečné zajatce a nepřátele nacistického režimu. Janu Wienerovi, válečnému zajatci a uprchlíkovi z tábora, se za pomoci horských obyvatel La Sila podařilo přejít frontu a připojit se ke Spojencům, kteří se v září roku 1943 vylodili v jižní Itálii. Uvádíme pouze orientační lokalizaci místa v pohoří La Sila, kde se Janu Wienerovi dostalo vlídného přijetí a pomoci od místních obyvatel.

La Sila

Na tomto místě

Zjevení v horách

Zjevení v horách

Jan Wiener
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo