Praha 6, břevnovský klášter
Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty · Břevnovský klášter Markétská 1/28, 169 00 Praha 6-B…
  • Příběh
  • Místo

Zatčení opata Opaska

Dostupné v: English | Česky

Jan Josef Kohl se rozhodl v roce 1949 vstoupit do benediktinského řádu. „Nastupoval jsem 14. září 1949 do Břevnova, a protože situace byla napjatá, nedali mě bydlet do kláštera, ale do zahradnického domku za Vojtěšku.“ V té době již probíhalo zatýkání představitelů katolické církve a shodou okolností se Kohl stal svědkem zatčení opata Anastáze Opaska. „V pondělí 19. září 1949 pan opat ještě oddával jeden pár na Bílé hoře. A když se vrátil do kláštera před jedenáctou hodinou, tak přišli na vrátnici dva muži, že by s ním chtěli mluvit, že jsou z magistrátu. Jakmile jim vrátný otevřel, hrnulo se dovnitř dalších dvanáct estébáků. Čili čtrnáct lidí šlo zatýkat jednoho člověka. O půl dvanácté ho odváželi do Bartolomějské a odpoledne už byl na Pankráci na cimře.“ Jan Anastáz Opasek byl v církevním monstrprocesu Zela a spol. na konci roku 1950 odsouzen na doživotí.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jan Josef Kohl

Jan Josef Kohl

Jan Josef Kohl se narodil 21. února 1928 v Suchém Dole u Police nad Metují v okrese Náchod jako čtvrté z osmi dětí svých rodičů. Ti měli hospodářství, na kterém děti často vypomáhaly. Po válce studoval obchodní akademii. V té době navštěvoval duchovní cvičení a to rozhodla o jeho dalším směřování. Po maturitě požádal opata břevnovského kláštera Anastáze Opaska o přijetí do benediktinského řádu. V září 1949 se stal svědkem opatova zatčení. V dubnu následujícího roku byl sám internován v hejnickém klášteře při akci K, zaměřené na likvidaci mužských řeholních řádů. Následně putoval na tři a půl roku k jednotkám PTP na stavby a do dolů. Po návratu obtížně hledal zaměstnání, pracoval především jako pomocný dělník a obráběč kovů. V roce 1968 nastoupil ke studiu na bohoslovecké fakultě a v roce 1973 byl vysvěcen na kněze. Pro svoji příslušnost k řádu však nezískal státní souhlas nutný k výkonu kněžského povolání. O dva roky později souhlas shodou okolností dostal a působil jako kaplan. V roce 1990 se vrátil do břevnovského kláštera.

Praha 6, břevnovský klášter

Dostupné v: English | Česky

Břevnovský benediktinský klášter byl založen roku 993 pražským biskupem sv. Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. Pobožným. Jde o první mužský klášter založený na českém území. Mnišský život byl na Břevnově několikrát během více než tisícileté historie přerušen. Naposledy v roce 1950, kdy byl břevnovský klášter stejně jako ostatní kláštery zrušen. Obnova života benediktinských mnišských komunit v Břevnově začala po roce 1989. Dnes klášter opět patří stejně jako v minulosti k významným kulturním i hospodářským institucím.

Praha 6, břevnovský klášter

Na tomto místě

Zatčení opata Opaska

Zatčení opata Opaska

Jan Josef Kohl
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo