Mírov, věznice
původně středověký hrad · Mírov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Chtěli ho zlikvidovat na zápal plic

Dostupné v: English | Česky

Jako agent-chodec převáděl Josef Čoček uprchlíky přes hranice a při jednom z přechodů v roce 1954 byl zatčen. Doživotní trest měl odpykat v mírovské věznici. Vzpomíná, jak v této věznici probíhala hlášení. „U raportu byl nějakej Matoušek, přezdívaný Bimbo. To byl zástupce velitele. I když jsem nic neudělal, vyfásnul jsem čtrnáct dní díry. Ovšem tenkrát byl prosinec a tam jsou sakra mrazy. Na korekci nebylo žádné okno, všude kolem mne šestimetrová zeď. Měl jsem jednu deku. Do týdne jsem dostal zápal plic. Vzali mě do špitálu a tam měli akorát aspirin a živočišné uhlí. No, tak mě tam trošičku z toho dostali a potom jsem si šel do korekce dosedět těch zbývajících čtrnáct dnů. Za dva měsíce jsem šel zase do díry. Dostal jsem znovu zápal plic a šéflékař, nějaký doktor Milotínský, estébák, tihleti lékaři ministerstva vnitra byli všichni estébáci, povídá: ,Pane Čoček, podívejte, oni vás tady chtějí zlikvidovat. Já pro vás nemohu nic jiného udělat než navrhnout, aby vás přeložili do jiného vězení.‘ Ale byl natolik lidskej, že mě už neposlal na oddíl a dal mě tam mezi přestárlé a nemocné. A tam jsem byl až do eskorty do Leopoldova,“ vypráví Josef Čoček.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Josef Čoček

Josef Čoček

Josef Čoček se narodil v roce 1932 v obci Střítěž nad Ludinou, která leží poblíž města Hranice. V osmnácti letech se s dvěma kamarády pokusil o útěk do Bavorska. Byl ale zatčen a ve vězení v Plzni se seznámil s Jaroslavem Horusickým. Přes něj se později napojil na americkou zpravodajskou službu MIC. Prostřednictvím mrtvé schránky dodával různé informace a přijímal instrukce a jako agent-chodec převáděl lidi do svobodného světa. V roce 1954 byl na hranicích chycen, poté mučen a nakonec odsouzen na doživotí. Více než deset let strávil v hrozných podmínkách mírovské a leopoldovské věznice. Po propuštění byl několikrát předvolán k výslechu na StB, kde na něj vyvíjeli nátlak, aby podepsal spolupráci. To však Josef Čoček vždy razantně odmítl. V roce 1967 se oženil s Márií Červeňákovou, se kterou žije dodnes v Hranicích.

Mírov, věznice

Dostupné v: English | Česky

Mírov je obec ležící v jižní části okresu Šumperk. Její dominantou je středověký hrad z poloviny 12. století. Tato opevněná stavba se stala součástí obranné soustavy chránící majetek olomouckého biskupa. Od konce 14. století sloužil hrad jako spolehlivé vězení pro provinivší se biskupské služebníky. Za protektorátu Čechy a Morava zde byli vězněni někteří odbojáři. Za komunistického režimu byl Mírov považován za jedno z nejkrutějších vězení pro politické vězně. Běžné bylo odpírání kontaktu s rodinou, léčby a léků a kruté mučení, které bylo příčinou úmrtí řady vězňů. Dnes je na hradě umístěna věznice Mírov se zvýšenou ostrahou, kde jsou mimo jiné oddělení pro doživotně odsouzené.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo