Frýdek-Místek, Czajánkova kasárna
místo ozbrojeného střetu s německou armádou · 8. pěšího pluku 821, 738 01 Frýdek-Místek, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Vystřílel celý zásobník

Dostupné v: English | Česky

Voják československé armády Miroslav Šolc se 14. března 1939 zcela náhodou ocitl u přestřelky mezi německými a československými vojáky v Czajánkových kasárnách. Vojáci měli ten den zákaz vycházení, ale on musel jako proviantní poddůstojník zkontrolovat objednané maso u řezníka. Když se vracel ke svému pluku, na náměstí v Místku uviděl německou jednotku. Čtyřiaosmdesátý pěší pluk wehrmachtu totiž překročil protektorátní hranice o den dříve než ostatní německá vojska z obavy, aby tuto strategicky významnou průmyslovou oblast Ostravska neobsadila polská armáda. Část pluku zamířila z náměstí k Czajánkovým kasárnám. „Viděl jsem, že se kolona pomalu blíží na hlavní cestu k Czajánkovým továrnám a tam zastavuje. Ještě předtím, než zastavili, jsem vletěl do kasáren. Sotva jsem tam vlezl, už se dohadovali, a vtom jeden strážný vystřelil,“ popisuje pamětník rychlý sled událostí. Strhla se přestřelka, ale českoslovenští vojáci měli zoufalý nedostatek střeliva a Němci byli ve velké přesile. „Dostal jsem lehký kulomet a vystřílel jsem všechny náboje,“ doplňuje Miroslav Šolc. Boj trval zhruba půl hodiny. Československým vojákům docházelo střelivo, a nakonec jim nezbylo než se vzdát. Poddůstojník Šolc se po ukončení boje z kasáren nenápadně vytratil a vrátil se ke své jednotce.

Hodnocení


Hodnotilo 1 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Miroslav Šolc

Miroslav Šolc

Narodil se 12. února 1918 v Řepišti nedaleko Místku. V roce 1937 narukoval do československé armády a byl zařazen k 8. pěšímu pluku. Absolvoval poddůstojnickou školu a jako velitel družstva byl poslán do pohraničních pevností u Jemnice. Tam zažil několik přestřelek s ordnery. Po uzavření mnichovské dohody byl převelen k polským hranicím a po záboru Těšínska polskou armádou pak do Místku. Dne 14. března 1939 se shodou okolností ocitl v Czajánkových kasárnách, kde se zúčastnil jediného ozbrojeného střetu československých jednotek s okupačními vojsky. Krátce nato byl propuštěn do civilu a zapojil se do odboje. Převáděl letce přes hranice, podílel se na sabotážích, rozšiřoval ilegální tisk a pašoval potravinové lístky pro partyzány. Dne 13. ledna 1943 byl zatčen gestapem a po sérii brutálních výslechů v Ostravě převezen do Osvětimi. Tam pracoval ve štěrkovně a jako předák byl německým kommandoführerem téměř ubit k smrti. V srpnu 1943 byl převezen do Buchenwaldu a odtud po třech měsících do koncentračního tábora Dora-Mittelbau, kde se dočkal osvobození. Po válce dostal trafiku v Novém Jičíně a invalidní důchod, přesto šel ještě pracovat na důlní ředitelství.

Frýdek-Místek, Czajánkova kasárna

Dostupné v: English | Česky

Budovy bývalé Czajánkovy textilní továrny v Místku, postavené v 19. století, později sloužily jako kasárna. V roce 1939 se v nich odehrál jediný známý boj československých vojáků s německou armádou při obsazování Čech a Moravy. Ke střetu došlo už 14. března a podle dostupných údajů při něm padlo šest až osmnáct německých vojáků. Na československé straně byli pouze tři lehce ranění. Obraně kasáren velel kapitán Karel Pavlík. Dnes je v místě kasáren parčík s pomníkem připomínajícím tuto událost.

Frýdek-Místek, Czajánkova kasárna

Na tomto místě

Vystřílel celý zásobník

Vystřílel celý zásobník

Miroslav Šolc
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo