Vykmanov I.
bývalý komunistický trestanecký pracovní tábor · 0242, 363 01 Ostrov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Vše bylo psáno šifrovaně a na cigaretových papírcích

Dostupné v: English | Česky

Na lágru Vykmanov I. se Antonínu Husníkovi šťastnou shodou náhod podařilo vytvořit motákové spojení do svobodného světa. Vše začalo, když se porouchal dopravníkový pás na uhlí, s jehož pomocí komando vězňů nakládalo vagony uhlím na nádraží v Ostrově. Husník pás opravoval, byl v té chvíli vysoko nad zemí: „Jak jsem byl nahoře, kolem šel můj známý z armády, štábní kapitán Baloušek s paní, vezli dítě v kočárku.“ Paní Baloušková Antonína Husníka znala z jednoho poválečného setkání a poznala jej. On sám si rodiny nevšiml. Když však po čase vězni fasovali konve s mlékem, obdržel nečekanou zásilku. „Ženská, co byla ve skladu, mi podstrčila balíček. Byl v něm vzkaz, že je určen pro Antonína Husníka, aby o sobě dal zprávu té paní, od které balíček dostal. Tak jsem odpověděl.“ Tím byl položen základ k dlouhodobému spojení mimo lágr. Žena ze skladu byla vzdálenou příbuznou paní Balouškové a motákové spojení bylo zprostředkováno přes ni. Husník pro vzkazy vytvořil i šifru: „Měli jsme u parapraporu výcvik, takže jsem vše připravil poměrně dokonale. Komunikace fungovala přes rok a potom ještě na lágru Nikolaj, kam nás posléze přeložili. Všechno bylo psáno na cigaretových papírkách.“ Tímto způsobem se vězni mohli spojit hlavně s rodinou. „Měli jsme poměrně jednoduchou tabulku, která když se přiložila na text, tak se dal číst. Jinak to byla změť tiskacích písmenek.“ Vzkazy nebyly jedinou věcí, již se dařilo z lágru a do lágru pašovat. Pro jednoho útěkáře, Jaroslava Urbánka, dokázal Husník opatřit dokonce i buzolu a mapu.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Antonín Husník

Antonín Husník

Antonín Husník se narodil 17. listopadu 1921 v Plzni. V lednu roku 1941 se neúspěšně pokusil uprchnout do Francie k formujícím se československým jednotkám. Byl však chycen v Maďarsku a přes Slovensko předán zpět Němcům do protektorátu. Za útěk byl odsouzen na tři a půl roku těžkého žaláře. Ihned po odpykání trestu jej zatklo gestapo a několik dalších měsíců věznilo. Po válce se Antonín Husník dal na dráhu profesionálního vojáka. Po únoru 1948 byl vyhozen od speciální jednotky, kde sloužil, a v polovině roku 1950 byl zatčen. Několik měsíců byl Husník vyšetřován v „Domečku" a poté odsouzen za smyšlenou velezradu na třináct let. První tři roky trestu si odpykával na Jáchymovsku na uranu, odkud se mu společně se Zdeňkem Kovaříkem podařilo vybudovat unikátní spojení mimo tábor přes manžele Balouškovy. Husník byl vězněn také v Kartouzích a několik let v Leopoldově. Propuštěn byl předčasně po osmi letech.

Vykmanov I.

Dostupné v: English | Česky

Nejstarší z jáchymovských lágrů fungoval od počátku března 1949. Prvními obyvateli byla skupina vězňů z věznice Plzeň-Bory. Vězni v tomto táboře nefárali do šachet, ale pracovali na stavbě domů v Ostrově nad Ohří, někteří i v místním projektovém ústavu. Na místě tábora dnes stojí věznice Ostrov nad Ohří.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo