Praha, Václavské náměstí, Melantrich
budova nakladatelství · Václavské náměstí 793/36, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

A ten článek vyšel

Dostupné v: English | Česky

Novinář Jiří Ješ se dne 23. února 1948 zúčastnil prvního studentského pochodu na Pražský hrad. Jako redaktor Svobodného slova, sídlícího v Melantrichu, chtěl o těchto událostech napsat reportáž. „Přišel jsem k Melantrichu, byl tam jen jeden noční redaktor – Vladimír Zizius. Přemýšlel jsem, jak je to možné, v takovéhle krizi, že tam není nikdo další? Ale byl tam opravdu sám. Řekl mi: ,To je dobře, že jdeš, já musím do sazárny, pokusím se zlomit to zítřejší číslo. Víš, co se dělo na Pražském hradě?‘ Odpověděl jsem mu: ,Vím, proto sem jdu, abych to sepsal.‘ Kolega odešel a vtom zazvonil telefon a na druhém konci byl Prokop Drtina, to byl jeden z těch odvolaných ministrů. On znal velmi dobře mého otce a trochu jsme se znali i spolu. Drtina říká: ,Víte tam v redakci Svobodného slova, že byla ta manifestace na Pražském hradě? Jsem doma, kdyby se něco dělo, tak mi zavolejte, tady máte číslo.‘ Potom přišel noční redaktor a říkal mi, že zítra už nevyjdeme, že jsou tam esenbáci a říkali, že nám to už nedovolí. Okamžitě jsem volal zpátky Prokopa Drtinu. On odvětil: ,Přepoj mě na tu sazárnu.‘ Pak se dělo něco, co nevím, ale číslo vyšlo.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jiří Ješ

Jiří Ješ

Jiří Ješ se narodil 19. června 1926 v Praze. Dětství prožíval zejména v Praze, jezdil však často do Tábora, odkud pocházela jeho rodina. V Praze navštěvoval obecnou a později reálnou školu na Vinohradech. V septimě byl totálně nasazen a školu dokončil až po druhé světové válce. Po maturitě začal studovat na Vysoké škole obchodní. Působil také jako tiskový referent Svazu vysokoškolského studentstva v Praze, byl asistentem zástupce šéfredaktora Svobodného slova dr. Miloslava Koháka, pozdějšího ředitele českého vysílání Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Přispíval do Peroutkových Svobodných novin a týdeníku Dnešek. Po únorových událostech roku 1948 byl vyloučen ze studia na všech čs. vysokých školách a brzy nato zatčen pro písemný styk s uprchlým studentským předákem Emilem Ransdorfem. Ve vězení strávil celkem pět let (Plzeň, Bartolomějská, Pankrác, Valdice). Byl dvakrát vězněn a dvakrát souzen, nejprve v roce 1948, podruhé v roce 1951. Po propuštění působil v různých zaměstnáních v Liberci, neboť tam byla vystěhována jeho rodina, a poté pracoval v Ústí nad Labem. V letech 1962–1963 působil jako dramaturg Divadla hudby a poezie v Liberci, v letech 1963–1966 působil v Parku kultury a oddechu v Liberci jako pořadatel koncertů vážné hudby, v letech 1966–1976 byl zaměstnán v Krajském podniku pro film, koncerty a estrády v Ústí nad Labem jako krajský koncertní jednatel a spolupracovník Československé umělecké agentury Pragokoncert. V letech 1976–1986 byl zaměstnán jako koncertní jednatel v Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK a souběžně v letech 1980–1990 pracoval jako průvodce v cestovní kanceláři Čedok. V roce 1991 působil jako protokolární úředník Kanceláře prezidenta republiky. Od roku 1990 byl komentátorem Českého rozhlasu v Praze a od roku 1993 komentátorem Rádia Svobodná Evropa v Praze (ČRo 6) a v dalších médiích. Roku 2003 získal medaili Českého rozhlasu a roku 2007 výroční cenu generálního ředitele Českého rozhlasu. Zemřel 20. července 2011 v Praze.

Praha, Václavské náměstí, Melantrich

Dostupné v: English | Česky

Nakladatelství Melantrich vzniklo v roce 1898 a od roku 1913 sídlilo v nově postavené budově na Václavském náměstí v Praze. Po roce 1945 v ní sídlila redakce novin Svobodné slovo. Dne 20. prosince 1989 zde k zaplněnému Václavskému náměstí promluvil Václav Havel a vyzval občany, aby vytrvali v odporu proti komunistickému režimu.

Praha, Václavské náměstí, Melantrich

Na tomto místě

A ten článek vyšel

A ten článek vyšel

Jiří Ješ
Ticho nás spojilo víc než proslovy

Ticho nás spojilo víc než proslovy

Vladimír Merta
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo