Horní Slavkov (tábor XII.)
bývalý komunistický vězeňský tábor · U Lesoparku 747/1, 357 31 Horní Slavkov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Za smeknutí byla korekce

Dostupné v: English | Česky

Vladimír Chlupáč byl po svém druhém zatčení internován v táboře Horní Slavkov. Na podzim roku 1951 se o útěk z tohoto lágru pokusilo jedenáct vězňů. „Stáli jsme na apelu a museli jsme se dívat na to, jak na náklaďácích přivezli útěkáře z tábora. Jejich těla vyklopili na zem a všichni vězni kolem nich museli chodit a dívat se na ně. Několik málo z nás před nimi smeklo čepici. Za to nás doslova dokopali do korekce. Celkem asi tři až čtyři vězně.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Vladimír Chlupáč

Vladimír Chlupáč

Vladimír Chlupáč se narodil 16. dubna 1930 v Jindřichově Hradci. Oba rodiče byli státní zaměstnanci. Otec sloužil jako velitel četnictva, matka byla učitelka. Otec dvakrát odmítl vstoupit do komunistické strany, poprvé v r. 1945, podruhé v r. 1948. Druhé odmítnutí pro něj znamenalo ztrátu zaměstnání. Zemřel v r. 1988, aniž se dočkal rehabilitace. Vladimír Chlupáč vyrůstal ve Strmilově, Kunžaku a Jindřichově Hradci. Po válce vystudoval dvouletou obchodní školu. Toužil pokračovat na lesnické škole, to mu ale nebylo umožněno. Na studiích v Táboře založil spolu s dalšími studenty protirežimně orientovanou skupinu, která nesouhlasila s vyhazováním pedagogů i studentů z vysokých škol a snažila se získat vysílačku. Již v té době byla zřejmě skupina sledována Státní bezpečností. Stanislav Buďa, voják sloužící v Jindřichově Hradci, celou skupinu udal a v březnu 1949 zatkla StB všech sedm členů skupiny. Následovaly výslechy na Pankráci, v r. 1949 byli souzeni Státním soudem v Praze. Vladimír Chlupáč byl odsouzen ke třem letům vězení, další tři obžalovaní dostali tresty nižší, tři ze skupiny byli osvobozeni. Vězněn byl v různých táborech na Jáchymovsku. Byly to např. Vykmanov, Eliáš, Rovnost, Mariánská. Musel spolu s dalšími politickými vězni těžce pracovat v tvrdých podmínkách uranových dolů. V r. 1950 byla po politickém procesu popravena Milada Horáková. Vladimír Chlupáč ve vězení nahlas tento akt odsoudil výrokem, že to byla „sprostá vražda a ti, co ji popravili, budou viset“. Opět byl udán, opět vyslýchán a znovu odsouzen, tentokrát na 7 let. To pro něj s předchozím trestem znamenalo celkem 10 let vězení. Následovalo věznění na Pankráci, Mořině, v táboře 12 v Horním Slavkově, v táboře Svatopluk a Vojna na Příbramsku. Z vězení byl propuštěn v r. 1958 na základě amnestie prezidenta republiky Novotného ‒ ta mu však zkrátila trest o pouhý půlrok. V současné době (2008) žije v Litoměřicích, kde v roce 1990 spoluzaložil pobočku Konfederace politických vězňů. Od r. 2006 je jejím předsedou.

Horní Slavkov (tábor XII.)

Dostupné v: English | Česky

Tábor byl založen v roce 1951 a v témže roce proslul útěkem jedenácti vězňů v noci na 15. října. Při něm byl smrtelně postřelen jeden z dozorců. Útěk se však nezdařil, druhý den byli uprchlíci postříleni či pochytáni. Dvěma se podařilo ještě nějakou dobu unikat, i oni však byli později zastřeleni. Dva chycení vězni byli později odsouzeni k trestu smrti. Přežili pouze Karel Kukal a Zdeněk Štich, po výsleších doživotně psychicky i fyzicky poznamenaný. Tábor byl uzavřen v srpnu 1954, uran se na Slavkovsku přestal těžit o rok později.

Horní Slavkov (tábor XII.)

Na tomto místě

Plížil jsem se před zraky strážného

Plížil jsem se před zraky strážného

Luboš Jednorožec
Utíkali jsme v noci

Utíkali jsme v noci

Karel Kukal
V táboře smrti

V táboře smrti

Vlastimir Maier
Za smeknutí byla korekce

Za smeknutí byla korekce

Vladimír Chlupáč
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo