Hagibor
Both sports venue and labour camp · Vinohradská 1201/159, 100 00 Prague-Prague 10, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Židovské děti vítány!

Dostupné v: English | Česky

Druhá světová válka byla v plném proudu a Židé v protektorátu živořili na okraji hospodářského, kulturního i společenského života. Jedním z těch, kteří se s nastalou situací nechtěli smířit, byl Fredy Hirsch. V roce 1940 ho napadlo zorganizovat na Hagiboru kurz pro tělocvikáře. Díky svému talentu se dokázal obklopit podobnými nadšenci, kteří svou energii věnovali dětem a mládeži. K těmto entuziastům patřila i Hana Zentnerová, později Trávová. „Nadšeně jsem se přihlásila do kurzu, byl velice dobrý. Získali jsme v něm víc praktických základů než teoretických znalostí,“ vzpomíná pamětnice. „Dostala jsem na starost družstvo dětí, které jsem musela zaměstnat pohybovou a sportovní činností. Přátelství z té doby vydržela dodnes.“ Kurzy na Hagiboru byly jedním z mála světlých bodů v jinak pochmurné situaci protektorátních Židů.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Hana Trávová, rozená Zentnerová

Hana Trávová, rozená Zentnerová

Narodila se 10. září 1925 v Boru u Tachova do židovské rodiny. Doma se mluvilo česky. Otec počátkem 30. let změnil zaměstnání a celá rodina se přestěhovala do Prahy. Hana byla od útlého věku sportovně nadaná, cvičila v Sokole a hrála házenou. Po vyloučení židovských dětí ze škol absolvovala rekvalifikační kurz pro učitelky mateřských škol, který pořádala židovská obec v Praze, a také kurzů pro učitele tělesné výchovy a sportu. Od roku 1940 spolupracovala s Fredym Hirschem na programu sportovního vyžití židovských dětí na pražském Hagiboru. V listopadu 1942 byla spolu s rodiči a mladším bratrem deportována do ghetta Terezín. Tam po práci dál rozvíjela sportovní činnost v rámci aktivit odboru pro mládež a účastnila se kulturních akcí pořádaných v ghettu. V září 1944 byl otec pamětnice odvezen do Osvětimi a dne 28. října 1944 tam byla z Terezína deportována i její matka a mladší bratr. Hana zůstala v Terezíně až do osvobození terezínského ghetta, rodiče i bratr v Osvětimi zahynuli. Po válce se Hana vrátila do Prahy, doplnila si středoškolské vzdělání a později vystudovala tělesnou výchovu na Pedagogické a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působila na AMU jako profesorka tělesné výchovy.

Hagibor

Dostupné v: English | Česky

Hagibor is the Hebrew word for a hero. It is also the name of a sports club that started to train in Prague-Strašnice in 1926. The club used the premises that belonged to The Jewish Community of Prague. The area was intended as a construction site for future Jewish hospital and it adjoined an institution for ill people. Soon, the name Hagibor started to be used for the entire compound. During the Nazi occupation of Czechoslovakia, Hagibor was one of the few places in Prague where Jewish children could gather and play. The sports instruction was given by a famous Jewish teacher, Freddy Hirsch. In 1943, the institution for ill was closed down, and it was also forbidden to use the sport venues. Subsequently, Hagibor was turned to a labour camp for processing mica. Shortly after the war, Hagibor served as an internment place for so called collaborators and for deported Germans.

Hagibor

Na tomto místě

Silvestrovské dobrodružství

Silvestrovské dobrodružství

Anita Gaydečková
Židovské děti vítány!

Židovské děti vítány!

Hana Trávová, rozená Ze…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo