Praha 10, Hagibor
sportoviště, od roku 1944 pracovní tábor · Vinohradská 1201/159, 100 00 Praha-Praha 10, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Židovské děti vítány!

Dostupné v: English | Česky

Druhá světová válka byla v plném proudu a Židé v protektorátu živořili na okraji hospodářského, kulturního i společenského života. Jedním z těch, kteří se s nastalou situací nechtěli smířit, byl Fredy Hirsch. V roce 1940 ho napadlo zorganizovat na Hagiboru kurz pro tělocvikáře. Díky svému talentu se dokázal obklopit podobnými nadšenci, kteří svou energii věnovali dětem a mládeži. K těmto entuziastům patřila i Hana Zentnerová, později Trávová. „Nadšeně jsem se přihlásila do kurzu, byl velice dobrý. Získali jsme v něm víc praktických základů než teoretických znalostí,“ vzpomíná pamětnice. „Dostala jsem na starost družstvo dětí, které jsem musela zaměstnat pohybovou a sportovní činností. Přátelství z té doby vydržela dodnes.“ Kurzy na Hagiboru byly jedním z mála světlých bodů v jinak pochmurné situaci protektorátních Židů.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Hana Trávová, rozená Zentnerová

Hana Trávová, rozená Zentnerová

Narodila se 10. září 1925 v Boru u Tachova do židovské rodiny. Doma se mluvilo česky. Otec počátkem 30. let změnil zaměstnání a celá rodina se přestěhovala do Prahy. Hana byla od útlého věku sportovně nadaná, cvičila v Sokole a hrála házenou. Po vyloučení židovských dětí ze škol absolvovala rekvalifikační kurz pro učitelky mateřských škol, který pořádala židovská obec v Praze, a také kurzů pro učitele tělesné výchovy a sportu. Od roku 1940 spolupracovala s Fredym Hirschem na programu sportovního vyžití židovských dětí na pražském Hagiboru. V listopadu 1942 byla spolu s rodiči a mladším bratrem deportována do ghetta Terezín. Tam po práci dál rozvíjela sportovní činnost v rámci aktivit odboru pro mládež a účastnila se kulturních akcí pořádaných v ghettu. V září 1944 byl otec pamětnice odvezen do Osvětimi a dne 28. října 1944 tam byla z Terezína deportována i její matka a mladší bratr. Hana zůstala v Terezíně až do osvobození terezínského ghetta, rodiče i bratr v Osvětimi zahynuli. Po válce se Hana vrátila do Prahy, doplnila si středoškolské vzdělání a později vystudovala tělesnou výchovu na Pedagogické a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působila na AMU jako profesorka tělesné výchovy.

Praha 10, Hagibor

Dostupné v: English | Česky

Hagibor znamená hebrejsky „hrdina“. Byl to také název sportovního klubu, jehož členové od roku 1926 trénovali a zápolili v pražských Strašnicích. Klub využíval pozemky patřící pražské židovské obci, které byly určeny pro stavbu židovské nemocnice a těsně sousedily s ústavem pro choré. Název Hagibor se záhy začal používat pro celý areál. V době nacistické okupace Československa to bylo jedno z mála míst v Praze, kde se židovské děti mohly scházet a hrát si. Sportovní průpravu dostávaly od známého židovského pedagoga Alfreda „Fredyho“ Hirsche. V roce 1943 však byl chorobinec zrušen a znemožněno bylo i další využívání sportovišť. Z Hagiboru se pak stal pracovní tábor, kde se zpracovávala slída. Těsně po válce v něm byli internováni tzv. kolaboranti a odsunovaní Němci.

Praha 10, Hagibor

Na tomto místě

Silvestrovské dobrodružství

Silvestrovské dobrodružství

Anita Gaydečková
Židovské děti vítány!

Židovské děti vítány!

Hana Trávová, rozená Ze…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo